Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağrı'dan Başkent'e hayat mücadelesi

Ağrı'da prematüre olarak dünyaya gelen Güllü bebek, zamana karşı yaşanan yarışın sonunda hayata tutundu. Minik bebek, Başkent'te sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 16.8.2013
Ağrı Devlet Hastanesi'nde, altı aylık prematüre olarak 1 kilogram ağırlığında dünyaya gelen Güllü bebek, yaşam mücadelesine Ankara'da devam ediyor. Güllü (20) ve Cengiz (28) Öztürk çiftinin bebeği, sezaryenle yapılan erken doğumun ardından solunum güçlüğü çekmeye başlayınca Sağlık Bakanlığı ile temasa geçildi. Yapılan görüşmeler neticesinde İzmir'deki bir ambulans uçak, Güllü bebeği almak için Ağrı Havalimanı'na gönderildi. Bebek, hastane bahçesinde bekleyen ambulansla havalimanına götürülürken, ambulans uçak daha sonra Ankara'ya hareket etti. Doğduktan üç saat sonra anne ve babası olmadan tedavi için yola çıkan Güllü bebek, doktorlara emanet edildi.

ADINI DOKTORLAR KOYDU

Ankara'da, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen bebek, hemen tedavi altına alındı. Ailesi bebeklerine isim dahi koymaya fırsat bulamazken doktorlar, solunum güçlüğü çeken bebeğe hem annesinin adı olan hem de "yaşamı uzun olsun, hiç solmasın" temennisiyle "Güllü" ismini verdi. "Güllü bebek", 2 günlük tedaviye olumlu yanıt verdi, solunum cihazından çıkartıldı.

İKİZLERİNİ KAYBETTİLER
Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinin Yücekapı beldesinde yaşayan Öztürk çifti, bir yıl önce de ikiz bebeklerini düşük sebebiyle kaybetti. Güllü bebeğin de prematüre doğması aileyi tekrar acıya boğdu. Aile, maddi imkansızlık nedeniyle Ankara'ya kızlarının tedavi gördüğü hastaneye gidemedi. Aile ile bebek arasında 1052 kilometre var. Elektrikçide günlük işlerde çalışan baba Cengiz Öztürk, "Bebeğim iyi olsun başka bir şey istemiyorum. En kısa zamanda geleceğim ve onu alacağım" dedi. Güllü Öztürk'ün gözyaşları ise dinmedi. Doktorların seyahat izni vermediği anne Öztürk, dört gözle bebeğinin gelmesini bekliyor.

'SAĞLIĞI İYİYE GİDİYOR'
Yenidoğan Uzmanı ve Hastane Yöneticisi Doç. Dr. Nurullah Okumuş, Güllü bebeğin geldiğinde solunum yetmezliği olduğunu belirterek bebeği surfaktan yöntemiyle solunum cihazına bağlayarak tedavi ettiklerini dile getirdi. Okumuş, solunum cihazından çıkartılan bebeğin durumunun ise iyiye gittiğini belirtti. Okumuş, "Güllü bebeği en kısa sürede sağlıklı bir şekilde teslim etmek istiyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrı'dan Başkent'e hayat mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN