Şefik Bursalı ödülü bu yıl 7 bin 500 TL

Giriş Tarihi: 17.8.2013

"13. Şefik Bursalı Resim Yarışması"na başvurular 2-7 Eylül günleri arasında yapılacak. Yarışmanın ödülü ise 7 bin 500 TL olarak belirlendi

Usta ressam Şefik Bursalı'nın anısını yaşatmak, plastik sanatlar alanında eser veren sanatçıların çalışmalarını desteklemek ve Türk resim sanatına kalıcı eserler kazandırmak amacıyla her yıl düzenlenen Şefik Bursalı Resim Yarışması'nın 13'üncüsü için başvurular 2-7 Eylül günleri arasında yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen yarışmaya katılmak isteyen sanatçıların, eserlerini açıklanan tarihler arasında Ankara, İstanbul ve İzmir'de belirlenen toplama merkezlerinden birine elden teslim etmeleri gerekiyor.

SERGİ EKİM AYINDA AÇILACAK

Yrd. Doç. Dr. Mustafa Salim Aktuğ, Prof. Zahit Büyükişleyen, Prof. Hayri Esmer, Şefik Bursalı ailesini temsilen Avukat Ünsal Piroğlu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bir temsilcinin oluşacak seçici kurul, eylül ayı içerisinde Ankara'da toplanarak eserleri değerlendirecek. Kurul üyeleri daha sonra ise ekim ayında yine Ankara'da açılacak olan sergiye katılacak eserleri belirleyecek. Türk resminin öncülerinden olan İbrahim Çallı'nın öğrencilerinden Şefik Bursalı anısına düzenlenen resim yarışması sonunda, ödüle değer görülecek 5 eserin her biri için 7 bin 500 TL ödül verilecek.

EVİ MÜZE OLDU
Eserlerinde Konya ve İstanbul'un tarihi ve turistik görünümlerini işleyen ressam Şefik Bursalı, memleketi olan Bursa'yı eserleriyle ölümsüzleştirdi. Resimleri, Atatürk'ün isteği üzerine Sovyetler Birliği ve Avrupa'da sergilendi. Sanatçının Çankaya'da bulunan evi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, "Şefik Bursalı Müze Evi" olarak düzenlenerek sanatseverlerin ziyaretine açıldı. Bursa'da yaşadığı sokağa ismi verilen sanatçının anısı 2000 yılından bu yana düzenlenen yarışmayla yaşatılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şefik Bursalı ödülü bu yıl 7 bin 500 TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN