Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'de bir ilk: 'Animals Worlds'

Türkiye'nin ilk veteriner anatomi müzesi, "Animals Worlds", AÜ Veterinerlik Fakültesi'nde açıldı. Müzede, mumyalanmış hayvanlar ve organları sergileniyor

Giriş Tarihi: 17.8.2013
Hayvanlardan doldurulmuş örnekler ve çeşitli ilgi çekici tasarımların sergilendiği "Ankara Veteriner Anatomi Müzesi- Animals Worlds" kapılarını açtı. Türkiye'de bir ilk olma özelliğini taşıyan müzede 400'e yakın eser sergileniyor. Bunlar arasında en fazla dikkati ise eski Amerika Başkanı Harry Truman'ın 1950 yılının Şükran Günü'nde 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye hediye etiği hindinin iskeleti çekiyor.

BÜYÜK İLGİ GÖRÜYOR

Ankara'daki milli park, hayvanat bahçesi gibi bölgelerde bulunan hayvanların öldükten sonra getirildiği müze, anaokul ve ilkokul öğrencilerinden de büyük ilgi görüyor. Prof. Merih Hazırloğlu başkanlığındaki Anatomi Anabilim Dalı'nda Öğretim Görevlisi Dr. Okan Ekim ve Araştırma Görevlisi Muharrem Ayvalı önderliğinde gezilen müzede, hayvanların hikayeleri anlatılıyor.

MUMYALAMA TEKNİĞİ
Müzede hayvanların beyninden kaslarına kadar tüm organları sergileniyor. Bu eserlerin sergilenme aşamasına gelene kadar 2-4 ay kadar süren bir çalışma gerçekleştiriliyor. Yapım süreçlerinde takım lideri bir hoca ve 6-7 öğrenci çalışıyor. Bazı hayvanlar tamamen mumyalama tekniğiyle muhafaza edilirken bazılarında doldurma tekniği kullanılıyor.

İnönü' nün hindisi de var
Müzede en çok ilgiyi ise İsmet İnönü'ye hediye edilen hindi görüyor. Eski Amerika Başkanı Harry Truman'ın 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'ye Şükran Günü'nde hediye ettiği hindinin iskeleti de 1950'den bu yana üniversitede korunuyor. Hindi, "Şükran Günü Hindisi" adıyla sergileniyor. Büyük Ankara Sirki'nde 2012'de çıkan yangında ölen 10 ayıdan birinin iskeleti de müzede sergileniyor. Müzede yer alan bir diğer eser ise "aslanlı ceylan figürü." Ankara Üniversitesi Dışkapı Veterinerlik Fakültesi içinde yer alan müze, pazartesi günü hariç, hafta içi 10.00-16.00 saatleri arasında açık.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de bir ilk: 'Animals Worlds'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN