Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebek için tıp tarihine geçti

Bahri Boncukluoğlu, önce sperm kanalında çıkan taşlarla daha sonra mesanesinde ikinci bir mesane büyümesiyle tıp tarihine adını yazdırdı

Emekli Deniz Astsubay Bahri Boncukluoğlu'nun çocuk serüveni sayesinde tıp literatürüne iki kez girmeyi başardı. Önce sperm kanalındaki çıkan taşlarla tıp dünyasını şaşırtan Boncukloğlu, son olarak mesanesinde ikinci bir mesane büyümesiyle tıp tarihine ismini bir kez daha yazdırdı. Boncukluoğlu, evliliğin ilk yıllarında çocuk sahibi olmayınca Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) 1992 yılında tedaviye başladı. Kontrollerde doktorlarını şaşırtan bir durumla karşılaşıldı. Sperm kanallarındaki darlığın sebebinin sperm kanallarındaki taşlar olduğu ortaya çıktı.

SPERM KANALINDA TAŞ ÇIKTI

Doktorlar, ABD'deki üroloji kongresinde dünyada ilk kez bir hastanın sperm kanallarında taş bulunduğunu sunumunu yaparak tıp literatürüne Bahri Boncukluoğlu'nun ismini yazdırdı. Boncukluoğlu'na dünyada hiçbir hastaya uygulanmayan bir metotla uygulandı ve 12 kez laporoskopik yöntemle sperm kanallarındaki taşlar temizlendi. Bu arada tüp bebek tedavisi olan Boncukloğlu çiftinin 2005 yılında çocukları dünyaya geldi.

Mesane içinde mesane büyüdü
Hastalık , Boncukluoğlu'nun peşini bırakmadı. Boncukluoğlu, geçmiş yıllarda yapılan operasyonların ardından idrarını 10 dakikada yapmaya başladı ve kanamalarla sağlık durumu kötüye gitmeye başladı. Denizci olması ve hayatını adadığı kızının astım hastası olması nedeniyle çok sevdiği mesleğini bırakarak emekli olan Boncukloğlu, Koru Hastanesi'nde tedaviye başladı. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Hasan Biri ve ekibi, Boncukoğlu'nun mesanesinin içinde yeni bir mesane oluştuğunu ve bunun dünyada bir ilk olduğunu bildirdi. Dünyada ilk kez Da Vinci robotuyla Üretra Divertikülü ameliyatını yapan Prof. Dr. Hasan Biri, meslek hayatında ilk kez böyle bir mesane kesesi ile karşılaştığını söyledi. Robotik cerrahi hakkında bilgi veren Opr. Dr. Çağrı Güneri ise bu ameliyat sayesinde hastanın 3 gün içinde taburcu olduğunu ve kısa sürede genel sağlık durumunun düzeldiğini söyledi.

İlk kez uygulandı
Doktorlar Bahri Boncukluoğlu'na tekrar açık ameliyat yapmanın sıkıntılara neden olacağı endişesiyle Da Vinci Robotuyla dünyada ilk kez iç-dış mesane genişletme ameliyatını yaptı. Sağlığına yeniden kavuşan Boncukluoğlu, "Kızım şu an 8 yaşında onun için mutluyum. Kaderimizde bunları yaşamak varmış. Umarım bundan sonra sıkıntı yaşamam" diyerek yaşadığı sağlık sorunlarını geride bırakmak istediğini dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebek için tıp tarihine geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN