Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karagöl'e 50 bin alabalık bırakıldı

Trabzon Maçka'da üretilen "Abant Ala"sı olarak bilinen 50 bin alabalık Çubuk'taki Karagöl'e salındı

Giriş Tarihi: 25.8.2013
Çubuk'un doğal güzelliğiyle dikkatleri üzerine çeken "doğa harikası" Karagöl'e 50 bin alabalık yavrusu bırakıldı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın hayata geçirdiği proje ile "tabiat parkları ile göllerde" biyolojik ve doğal yaşamın desteklenmesi, biyolojik dengenin sağlanması amaçlanıyor. Trabzon Maçka Altındere Alabalık Üretme ve Yetiştirme Tesisi'nde yetiştirilen "Abant alası" alabalık yavruları, yeni yuvaları olan Karagöl'e salındı.

AMAÇ DOĞAL DENGE

Bakanlık tarafından yürütülen proje kapsamında bırakılan yavru balıklar, göl ve akarsularda doğal yaşam ve biyolojik dengenin sağlanmasına yardımcı olacak. Doğa Koruma ve Milli Parklar Ankara Şube Müdürü Ahmet Özyanık, yavru balıkları göle bırakmak için düzenlenen etkinliğe katılarak, akarsu ve göllerde doğal yaşam ve biyolojik dengenin korunması için çalışma yürüttüklerini belirtti.

GÖLDE YAŞIYOR
Özyanık, dere, akarsu ve göllerin balıklandırılmasının yanı sıra balık türlerinin korunmasını da amaçladıklarını belirterek, "Nesli tükenmekte olan su canlıları çoğaltılarak göllere salınması için bakanlık olarak çalışma yürütüyoruz. Yürütülen çalışma ile Abant alası daye tabir ettiğimiz balık türünü Bolu Abant Gölü'nden alarak Trabzon Maçka'da bulunan balık üretme çiftliğinde yetiştiriyoruz. Yetiştirilen bu yavru balıkları Türkiye'nin çeşitti bölgelerinde yapılan çalışmalar neticesinde belirlediğimiz akarsu ve göllere bırakıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karagöl'e 50 bin alabalık bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN