Estergon'da '5. Filistin Günleri'

Filistin Kültür Günleri'nin Ankara ayağında iki ülkenin Kültür Bakanları'nın kardeşlik vurgusu öne çıktı. Bakan Çelik, Filistin ve Türkiye arasındaki kardeşliği Hz. Musa ve kardeşi Hz. Harun'a benzetti

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Filistin Kültür Günleri'nin açılışı Estergon Kalesi'nde yapıldı. Filistinli sanatçı ve davetlilerin katılımıyla 5'incisi düzenlenen etkinliğin Ankara ayağına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Filistinli mevkidaşı Dr. Anwar Abuaishah katıldı. Çelik, "Filistin halkı, Türk halkı için bir kardeş, Filistin'in başkenti Kudüs ise hoşgörü, barış ve kardeşlik şehridir. İki ayrı kültürün değil, farklı kolları bulunan kadim bir kültürün çocuklarıyız" dedi.

'Aynı cephede savaştık'
Bakan Çelik, Filistin denilince Hz. Yusuf ve babası Hz. Yakub Aleyhisselam'ı, Hz. Davud Aleyhisselam'ı ve onun İsm-i Azam ihtiva eden tılsımlı yüzüğünü, Davud Yıldızı'nı ve Mühr-ü Süleyman'ı hatırladıklarını belirten Çelik, "Eminim Filistinliler de Türkiye deyince bizim hatırladıklarımızdan daha çoğunu anımsıyor. Çünkü 1. Dünya Savaşı'nda aynı cephede şehit olduk. İslam'ın kutsal yurtlarını birlikte koruduk. Gazze 1917 sonlarında Osmanlı Devleti sınırlarından çıktığında, Kudüs düştüğünde acı kayıplar yaşadık" dedi.

'İsrail'in zulmü'
Konuk bakan Abuaishah ise Filistinliler'in bir yerde misafir oldukları zaman öncelikle İsrail'den ne çektiklerini anlattıklarını, haklarını ancak bu şekilde elde edeceklerine inandıklarını söyledi. Abuaishah, "Filistin Kültür Günleri'ne katılımın çok olması içimizde ümit uyandırıyor. Çünkü bizim ne kadar baskı altında olduğumuzu ve İsrail'in baskısının ne kadar yoğun olduğunu hissedeceklerdir. İsrail'in karşısında dik durmak için bir şekilde bize yardımcı olurlar. İlişkilerimizi özellikle kültürel yönden geliştirebilirsek, karşı tarafa güçlü olduğumuzu gösterebiliriz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Estergon'da '5. Filistin Günleri'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN