Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek hayali foto model olabilmek

Dünya İşitme Engelliler Güzellik Yarışması'nda geçen yıl Türkiye'yi temsil eden Özge Alboyacı, hayat hikayesini ve modellik serüvenini SABAH Ankara'ya anlattı

Sessiz dünyasında yaşamını sürdüren ve hayallerinden hiç vazgeçmeyen işitme engelli model Özge Alboyacı, duygularını SABAH Ankara ile paylaştı. Geçen yıl Kentpark'ta düzenlenen Dünya İşitme Engelliler Güzellik Yarışması'nda Türkiye'yi temsil eden Özge Alboyacı, hayallerinden günlük hayatta ne tür zorluklarla karşılaştığına kadar birçok konuya değindi. Gazi Üniversitesi Matbaa Bölümü'nden mezun olan Alboyacı, güzelliği ve düzgün fiziğiyle de dikkat çekiyor.

YARIŞMA FIRSAT OLDU

Modellik yaşamına geçişini tesadüf olarak yorumlayan Özge Alboyacı, "Bağlı olduğumuz dernek başkanı bir yarışma olacağını ve katılmak isteyip istemediğimi sordu. Aileme danıştım ve kabul ettim. İyi ki etmişim yarışmada yurtdışından da birçok arkadaş edindim. Modellik yapmayı zaten çok istiyordum yarışma benim fırsat oldu" diye konuştu.

TÜM KOŞULLAR 'ENGEL' OLUYOR
Tek hayalinin foto model olmak olduğunun altını çizen Alboyacı, yetkililerin işitme engelliler için faklı uygulamaları hayata geçirmemesi konusunda da şikayetçi. Alboyacı, "Derneklerimiz dışında bizim hayatımızı kolaylaştırabilecek bir çalışma yok. Dernek lokalinde arkadaşlarımızla buluşup keyifli vakit geçiriyoruz ama biz dışarıya da çıkıyoruz. Dışarıda normal hayatta daha çok sorun yaşıyoruz. Sınavlarıma bile diğer öğrencilerle aynı koşullarda giriyorum. Bizim de çalışmamız gerekiyor ama tüm koşullar normal insanlara göre hazırlanmış durumda" diye konuştu.

DUDAK OKUYOR
TOBB Ekonomi Üniversitesi'nde çalışan Özge Alboyacı, spor yapmayı, araba kullanmayı ve sık sık seyahat etmeyi sevdiğini kaydetti. İşitme engelli güzel, günlük yaşamında ise bazı sorunlar yaşadığını belirtti. Alboyacı, "Normal yaşantımda insanlarla anlaşamadığım zaman olabiliyor. Ama ben dudak okuyabiliyorum. Onlar benim durumumu anlayarak benimle hızlı ya da çok yavaş konuştuklarında anlaşmamız zorlaşıyor. Normal davransalar daha rahat anlaşabileceğimizi bilmelerini istiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek hayali foto model olabilmek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN