'Saraçoğlu'nda üstü örtülü bir servet var'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Saraçoğlu Mahallesi'nin, kıymetli bir eser olduğunu dile getirerek "Burada üstü küllerle örtülü bir servet var" dedi

Giriş Tarihi: 5.9.2013
Cumhurbaşkanı Gül, Saraçoğlu Mahallesi'nin restorasyonu konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Ankara Ticaret Odası ve Ankara Mimarlar Odası yetkililerini, Çankaya Köşkü'nde buluşturdu. Toplantıda üç kuruluş Saraçoğlu Mahallesi'nin restore edilerek Ankara'ya yeniden kazandırılması konusunda uzlaştı. Saraçoğlu Mahallesi'nin Ankara'nın modern tarihinin en kıymetli eseri olduğunu ve manevi değeri bulunduğunu ifade eden Gül, "Şimdi orada üstü küllerle örtülü bir servet var. Heba da edilebilir değerine bin değer katılarak bugünkü kültüre de sunulabilir" dedi.

"ACELE ETMEYİN, İŞBİRLİĞİ YAPIN"
"Projeyi aceleye getirmeyin" diyen Gül, uzmanların tavsiyeleriyle ve yol göstericiliğiyle yapıldığı takdirde işlerin iyi yürüyeceğini ifade etti. Bakanlık, ATO ve TMMOB olmak üzere tarafların bir araya gelip uzlaşarak, elbirliği içinde hareket etmelerini tavsiye eden Gül, şunları söyledi: "Üç kuruluş elbirliği içinde çalışın. Vakit kaybetmeyin. Temel prensiplerde anlaşın. Bu projenin olumlu bir şekilde bitmesini isterim. Güzel bir örnek olsun. Tarihi doku bozulmadan o bölgeyi yaşanabilir bir yer haline getirin" diye konuştu.

'BAKANLIKLAR MÜZE HALİNE GETİRİLSİN'
Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci de Saraçoğlu Mahallesi'nin mevcut binalarının korunarak Ankara turizmine kazandırılması gerektiğini kaydetti. Bezci, "Projenin ikinci adımı olarak bölgedeki bakanlık binaları da birer müze haline getirilmelidir" dedi. Bezci, Saraçoğlu Mahallesi'nin bölgedeki bakanlık binalarıyla birlikte, bir kültür dinlenme ve turizm havzası haline getirilebileceğini söyledi. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan da bölgenin, müzelerin, kitapevlerinin olduğu bir alana dönüştürülebileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Saraçoğlu'nda üstü örtülü bir servet var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN