Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeşiliyle göz alıyor

30 Ağustos Zafer Bayramı'nda hizmete açılan Ankara Bulvarı'nda yeşil alan çalışmaları hızla sürüyor. Bulvara binlerce bitki ve çiçek türü dikildi

Açılışıyla Başkentliler'e 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda çifte bayram yaşatan 14 kilometre uzunluğundaki 8 şeritli Ankara Bulvarı, görenlere 'yeşil' keyfi yaşatıyor. Farklı türden ağaçlar ve rengarenk güllerle bezenen bulvar, görüntüsüyle rekreasyon alanlarını aratmıyor. 1200 işçi ve 50 iş makinesinin çalışmasıyla yeşillendirilen 600 bin metrekarelik alan görenleri büyülüyor.

1200 Kİ Şİ GÖREV YAPTI
Yeşiliyle göz dolduran bulvarda 1200 personel ve 50 iş makinesi harıl harıl çalıştı. 600 bin metrekare alan çimle döşendi. Boyları 1.50 santimetre ila 7-8 metre arasında değişen 7 bini ithal ağaç olmak üzere toplam 60 bin ağaç toprakla buluştu. Bu ağaçlar arasında akça, sığla, kırmızı süs eriği, atkestanesi, ıhlamur, karaçam, servi, Atlantik ve Himalaya sediri, ladin türleri yer aldı. İçinde 100 bini gül olan ardıç, ateş dikeni, gül ve altın çanağın da bulunduğu 3 milyon çalı türü de alana dikildi.

"JÜT"LE KORUNUYORLAR
Ani hava değişimlerine karşı hassas olan ağaçları serin tutabilmek, kış soğuğundan, yaz sıcağından koruyabilmek için ellerinden gelen çabayı gösteren Büyükşehir Belediyesi yetkilileri doğal lif ürünü "jüt" adlı malzemeyle bitkileri sardı. Bu yeşil atmosferi korumak, canlı tutmak ve devamlılığını sağlamak için yol boyunca sulama sistemleri de kuruldu.

BİNLERCE ÇİÇEK HAYAT BULACAK
Ankara'yı güzelleştirmek isteyen yetkililer, kış ayları boyunca da canlı çiçek dikiminin süreceğini, kavşak, yol kenarları, bulvar ve caddelerdeki çalışmaların süreceğini söyledi. Çiçeklendirme çalışmalarının yaklaşık 1 aya kadar başlayacağını dile getiren yetkililer, 6 milyon canlı bitkinin Başkent topraklarıyla buluşacağını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeşiliyle göz alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN