Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hasta hakları biliniyor

Giriş Tarihi: 10.9.2013

HAYASAD Genel Başkanı İlhan Yetişkin, son 10 yıldaki kazanımlarla "buyurgan" hekim döneminin aşıldığını, hasta haklarının genellikle kabul gördüğünü söyledi

Hasta ve Hasta Yakını Haklarını Savunma Derneği (HAYASAD) Genel Başkanı İlhan Yetişkin, AK Parti'nin son 10 yılda attığı adımlar neticesinde hasta hakları alanında çok önemli mesafe kaydedildiğini belirtti. Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Hasta Hakları Şube Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Hasta Hakları Koordinatörlükleri'nin önemli görevler üstlendiğini kaydeden Yetişkin, Türkiye'de uzun yıllar "buyurgan" hekimlerin var olduğunu, elde edilen kazanımlarla birlikte bunun büyük oranda aşıldığını kaydetti.

ÖNCE HASTA MEMNUNİYETİ
İlhan Yetişkin, "Bir devletin, milletin üstünlüğü hastaya olan yaklaşımıyla ölçülür. Güçlüye hizmet değil, önemli olan zayıfa hizmet etmektir. Hekimlerin varlığı hastalara bağlıdır. Hasta memnuniyeti her şeyin önündedir artık" diye konuştu. Yetişkin, hastaların haklarını savunma noktasında yeterince bilgili olmadıklarına da dikkat çekerek, şiddete başvurmanın kişinin kendi aleyhine olacağını da anımsattı.

"DESTEK OLMAYA HAZIRIZ"
İlhan Yetişkin, "Türkiye bir hukuk devletidir. Hakların nasıl aranacağı bellidir. Yanlışlık olduğu zaman, öfkeye kapılarak yanlışa ortak olunmaması gerekir. Hasta ve yakınlarının savcılığa şikayet, dava açma gibi hakları vardır. Biz de dernek olarak onlara her türlü yardımı yapmaya hazırız. Amacımız hastaların haklarını hem hastaneden önceki süreçte hem de hastanede korumaktır" dedi.

YENİ YENİ FARKINA VARILDI
Dernek olarak doktorlara yapılan bütün fiili müdahalelerin karşısında olduklarını dile getiren Yetişkin, ancak bu noktada doktorların özeleştiri yapmak durumunda olduğunu sözlerine ekledi. Yetişkin, şöyle devam etti: "Hekimlerimiz eleştiriye açık değiller. Şikayetler onları rahatsız ediyor. Halbuki dünyada uzun yıllardır hasta hakları var. Doktorlarımız ise ancak son on yıldır bunun farkındalar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasta hakları biliniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN