Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Festival için renkli açılış

9. Uluslararası Turşu ve Kültür Festivali, kortej yürüyüşü ile başladı. Festivale bu yıl 5 ülkeden 200 yabancı konuk katıldı

Giriş Tarihi: 14.9.2013
Çubuk 9. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali renkli görüntülerle başladı. Gazi Üniversitesi Çubuk Yerleşkesi önünde başlayan kortej yürüyüşüne Ankara Milletvekili ve AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, milletvekilleri Ahmet İyimaya, Emrullah İşler ve İzzet Çetin, Çubuk Kaymakamı Cemal Şahin, Belediye Başkanı Lokman Özden, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, okul müdürleri, çeşitli kurumların ilçe yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, festival için gelen yabancı gruplar ve diğer vatandaşlar katıldı. Ankara Bulvarı ve Atatürk Caddesi boyunca yürüyen kortejdekilere, yol üzerinde stant açanlar turşu ve baklava ikram etti. En çok ilgi antika otomobillere, ilçenin mahalli kıyafetleriyle yürüyen gençlere, renkli kıyafetleriyle festivale renk katan yabancı konuklara ve mehter takımına gösterildi. Antika otomobiller, Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü, akülü tekerlekli sandalyelerle katılan engelliler ve Engelli Dostları Derneği üyeleri, seğmen ekibi, Muhtarlar Derneği üyeleri, ÇUDEF üyeleri, spor okulları ve tekerlekli şehitler anıtı eşliğindeki yürüyüş, Atatürk Parkı'nda son buldu.

İLÇEYİ TANITIYOR
Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, akşam düzenlenmesi planlanan sahne programlarının yerine, kültür ağırlıklı etkinlikler yapılacağını belirtti. Kaymakam Şahin ise bu faaliyetin, ekonomiyi hareketlendirdiğini kaydetti. Milletvekili Haluk İpek, "Turşu Festivali'nin, Çubuk'un tanıtımına ve üretimine faydası oluyor. Çubuklu'nun üreterek para kazanmayı bilen, ekonomiye katkıda bulunan çalışkan insanlar olduğunu hem Ankara'ya hem Türkiye'ye anlatan faydalı bir festival oluyor" dedi.

KÜLTÜR SOKAK İLGİ ODAĞI
Festival kapsamında Çubuk Dernekler Federasyonu ile Çubuk Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği Kültür Sokak'taki kültür ve sanat faaliyetleri ilgi odağı oluyor. Çeşitli etkinliklerin yapıldığı alanda, konuklara mahalli ürünler de ikram ediliyor. Bosna-Hersek, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Bulgaristan, Azerbaycan ve Senegal'den ayrıca Ankara Seğmen Kulübü'nden ekiplerin katıldığı festival, yarın akşam sona erecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festival için renkli açılış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN