Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Flütün atasıyla ilk konser

Giriş Tarihi: 19.9.2013

Slovak sanatçı Ljuben Dimkaroski, 55 bin yıllık dünyanın ilk flütüyle '4. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali' kapsamında Başkent'te konser verecek

Günümüz 8 notalı Batı müziğinin temelini oluşturan ve sadece üç notadan oluşan 55 bin yıllık antik flüt, "4. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali" kapsamındaki bir konser için Slovenya'dan Başkent'e getirilecek. Aslı Slovenya Devlet Müzesi'nde sergilenen flütü, aynı zamanda antik müzik aletleri uzmanı olan sanatçı Ljuben Dimkaroski çalacak. 28 Eylül'de Resim ve Heykel Müzesi'nde gerçekleştirilecek konserde Dimkaroski'ye Şefika Kutluer ile arp sanatçısı Çağatay Akyol eşlik edecek. Akyol, 2009 yılında AB fonlarıyla yüzyıllar sonra aslına uygun olarak Türkiye'de üretilen antik Hitit çalgısı "lir"i çalacak.

"SESİ HARİKA"
Konserle tarihsel bir olay yaşanacağını kaydeden Şefika Kutluer, "Slovenya'ya konsere gittiğim zaman oradaki yetkililer bu antik flütü göstermek istediler, müzeyi gezdirdiler. O zaman karar verdik, flütü festivalde Ankaralı müzikseverlere tanıtmaya. İlk kez Türkiye'ye geliyor. Flütün sesi gerçekten harika… Festivalin bu yılki sürprizi olacak. Bulunduğumuz çağın melodileri olmayacak. Dimkaroski, kemikten yapılan antik flütle çağlar öncesinin tabiat seslerinden bir demet sunacak" dedi.

AÇILIŞ KORE İLE
Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi Salonu'nda düzenlenecek festivalin 24 Eylül'deki açılış konseri, 55 kişilik Geleneksel Kore Dans ve Müzik Gösteri Grubu tarafından gerçekleştirilecek. Geleneksel kıyafetlerle sahneye çıkacak grup, Kore geleneksel kültürünün ritim, melodi zenginliğinden örnekler sunacak. Festivale 30 Eylül'de, Kosova Filarmoni Orkestrası, 2 Ekim'de Brandenburg Bach Solistleri katılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Flütün atasıyla ilk konser
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN