Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ugandalı Bakan'dan Sincan OSB'ye ziyaret

Giriş Tarihi: 19.9.2013

Sincan OSB'yi ziyaret eden Ugandalı Bakan Amelia Kyambadde, Türk işadamlarını farklı sektörlerde yatırım için ülkesine çağırdı

Türkiye ile Uganda arasındaki ticari ilişkilerin yasal çerçevesini oluşturan anlaşmaların hayata geçirilmesi için girişimlerde bulunmak üzere Ankara'ya gelen Uganda Sanayi ve Ticaret Bakanı Amelia Kyambadde, Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ni (OSB) ziyaret etti. Sincan OSB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Sincan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya'nın eşlik ettiği gezide Kyambadde, 34 milyonluk nüfusuyla küçük bir Afrika ülkesi olan Uganda'nın genç nüfusuyla canlı bir işgücü oluşturduğuna dikkati çekerek, yüzde 5.8'lik büyüme oranıyla büyüyen ilk 100 ülke arasına girdiklerini ifade etti.

TÜRK YATIRIMCILARA ÇAĞRI

Uganda ile Türkiye arasındaki ikili ticaret hacminin gelişmesi konusunda iyimser düşündüklerini vurgulayan Kyambadde, ülkesinde Türk yatırımcılara geniş bir piyasa bölgesi ve 500 milyon dolarlık yatırım alanı sunulduğunu belirtti. Sincan OSB içinde bulunan iki fabrikayı gezerek incelemelerde bulunan Kyambadde, "Uganda yabancı yatırımlara kolaylıklar tanıyan, özel sektörü özellikle de KOBİ'leri teşviklerle destekleyen bir ülke. Türkiye, sanayileşme sürecinde dev adımlar attı. Bu adımları burada yerinde görmek şahsım ve ülkem adına oldukça büyük bir fırsat oldu" dedi.

'İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ'
Sincan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kaya da, iki ülke arasındaki ticaret hacmini geliştirmeye yönelik her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirterek, "34 milyon nüfusuyla Uganda, dev bir tüketim ülkesi olarak dikkat çekiyor. Bu ülkeye büyük yatırım ve ihracat yapılabilir kanaatindeyim. Uganda ekonomisi son yıllarda büyük bir ivme kazandı. Bu, Türkiye için önemli bir fırsattır. Türk işadamlarına yeni müttefikler edinmelerini ve dar alanda kısa paslaşmalar yerine büyük coğrafyada büyük oyuncular olmalarını öneriyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ugandalı Bakan'dan Sincan OSB'ye ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN