'Türk Beşleri'ne alkış

Giriş Tarihi: 20.9.2013

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın seçkin bir programla katıldığı dört günlük Çin konserlerinde 'Türk Beşleri' olarak bilinen sanatçıların eserleri, izleyiciden büyük alkış aldı

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, (CSO) "2013 Çin'de Türk Kültür Etkinlikleri" çerçevesinde gittiği Çin'de dört gün boyunca seçkin bir programla izleyici karşısına çıktı. Başarılı performansıyla sanatseverlerden tam not alan CSO, Türk Beşleri olarak bilinen besteciler arasında yer alan Hasan Ferit Alnar'ın "İki Dans" adlı eserini seslendirerek büyük alkış aldı.

İLK KONSER ÜNLÜ MERKEZDE
CSO Çin'deki ilk konserini, 10 Eylül'de, "The Giant Egg-Dev Yumurta" adıyla anılan Pekin'in ünlü Ulusal Sahne Sanatları Merkezi'nde gerçekleştirdi. Prof. Rengim Gökmen'in şefliğini üstlendiği konserde Gökhan Aybulus piyanoda orkestraya eşlik etti. CSO ikinci konserini 13 Eylül'de, Xi'an kentindeki, Xi'an Concert Hall'de, üçüncü konserini de 16 Eylül'de, Guangzhou kentindeki Xinghai Concert Hall'de düzenledi. Çin'deki son konser ise 17 Eylül'de Shenzhen kentindeki konser salonu Shenzhen Concert Hall'deydi.

ALNAR'IN 'İKİ DANS'I

Dört gün süren konserleriyle Çin'in çeşitli sahnelerinde seçkin bir programla izleyici karşısında olan CSO, ilk olarak Türk Beşleri'nden ünlü Türk besteci Hasan Ferit Alnar'ın "İki Dans" adlı ünlü orkestra yapıtını seslendirdi. Programın devamında ise Rus romantizminin son büyük bestecisi Sergey Rahmaninof 'un Piyano Konçertosu, 2 numaralı do minör op.18 ve Çek, geç romantik dönem bestecisi Antonin Dvorak'ın 9.Senfoni, mi minör Op.95 "Yeni Dünyadan" bölümü seslendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Türk Beşleri'ne alkış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN