Turani 70. sanat yılında

20 ve 21. yüzyıl Türk sanatının en önemli isimlerinden, 70. sanat yılını kutlayan usta ressam Adnan Turani'nin birbirinden farklı eserleri 2 Ekim'den itibaren KAV'da yer alacak

Giriş Tarihi: 27.9.2013
Kılınçarslan Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı (KAV) bünyesinde kurulan KAV Sanat Galerisi, 2 Ekim'de açılacak sezonun ilk sergisinde, 20. ve 21. yüzyıl Türk sanatının en önemli isimlerinden usta ressam Adnan Turani'yi sanatseverlerle buluşturuyor. 2 Kasım'a kadar görülebilecek sergide, sanatçının 50'ye yakın yağlıboya, desen ve serigrafi baskıdan oluşan eserleri yer alıyor.

HER DEFASINDA FARKLI

Sanat hayatı 70 yılı aşan Turani, resme ilişkin çabasının, her seferinde farklı bir serüvene atılarak düşünsel eylem savaşında hiç olmazsa arada bir olumlu sonuç alma niyetine dayandığını söylüyor. Ankara'nın kültürsanat hayatına katkı sağlamak amacıyla 2012 yılında kurulan KAV Sanat Galerisi ile faaliyetlerini sürdüren KAV Genç Sanat'ta ise "Genç Kuşak II" sergisi aynı tarihlerde ziyaret edilebilecek.

ÖNCE KEMAN ÇALDI SONRA RESME YÖNELDİ
12 yaşında keman çalmaya başlayan, daha sonra yeteneğinin keşfedilmesiyle resme yönlenen, Avrupa'da 6 yıl kaldıktan sonra Hacettepe ve Bilkent Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak ders veren 88 yaşındaki Turani, "Hayatım hep çalışmakla geçti. Tanınmak da istemedim. Sanat çok kutsal bir nefestir. Tanrısal bir olay. Savaştan sonra Avrupa'ya ilk gönderilen benim. Avrupa'da 6 yıl tahsil görmesine müsaade edilen tek adam da benim. Bir düzine kitap yazdım ve devlete olan borcumu ödedim. Bunların içinde 'Dünya Sanat Tarihi', Türkiye'de ilk kez yazılan 'Sanat Terimleri Sözlüğü' de var. Kitaplarımın bir kısmı yabancı dillere çevrildi. Benimle ilgili bilgiler bütün ansiklopedilerde vardır" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turani 70. sanat yılında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN