Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mamak 'geri döndü'

Geri dönüşüm çalışmalarına hız veren Mamak Belediyesi, "çöpte" devrim yaptı. Kağıt toplayarak geçimlerini sağlayan katı atık işçileri, Mamak Katı Atık Tesisleri'nde maaşlı işe başladı

Mamak Belediyesi, katı atık işçilerinin kaderini değiştirdi. Atık kağıt ve ambalaj işiyle uğraşan firmalarla el ele veren belediye, kağıt toplayıcılarına düzenleme getirdi. İlk etapta 25 kişiyle başlayan projede toplayıcılar, tek tip kıyafet giyecek, yaka kartları takacak, belirlenen araçlarla toplama işlemini gerçekleştirilecek, sigortaları yapılarak maaş ve prim esasına göre çalışacak. Mamak'ın artık çöplükle anılmayacağını söyleyen Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Mamak, gelişim ve dönüşümle anılacak" dedi.Geri dönüşüm alanında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Akgül, "Amacımız hem ekonomiye hem de geri dönüşüme katkı sağlamak.

MAAŞ ESASINA DAYALI
En önemlisi de kağıt toplayıcılarını şirketlerin bünyesinde maaş ve prim esasına dayalı olarak belirlenen kıyafet ve araçlarla daha düzenli ve kontrol edilebilir hale getirmek. Biz geri dönüşüm çalışmalarımızı 66 mahallenin tamamında sürdürüyoruz. Şu ana kadar Mamak sınırları içinde 3 bin 500 dış mekan kumbarası yerleştirildi" diye konuştu.

OKULLARDA ÇEVRE BİLİNCİ EĞİTİMİ
Mamak'ta çeşitli okullardan gelen ilköğretim okulu öğrencilerine çevre bilinci ve geri dönüşüm hakkında bilgi veren Mesut Akgül, "Bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz, okullarda çevre bilinci için eğitim seminerleri düzenliyoruz. Bilinçlendirme çalışmaları kapsamında 100 binden fazla broşür ve 50 bin bilgilendirme afişleri dağıtıldı. Ayrıca zabıta ekiplerimiz ilçemizde kaçak toplama ve depolama yapan ardiyeleri denetliyor ve kaçak çalışmalara müsaade etmiyor" dedi. Projeyle şirket bünyesinde çalışmaya başlayan Saniye Kaya, artık çalışırken kendilerini daha güvende hissettiklerini söyledi. Önceden kocasıyla birlikte günde 12 saatten fazla sokaklarda kağıt toplamak zorunda kaldığını ifade eden Kaya, "Burada sigortamız var ve artık daha rahat çalışabiliyoruz" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mamak 'geri döndü'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN