Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf Yalkın: Şiddet yine hortladı!..

Giriş Tarihi: 28.9.2013
Spor alanlarında şiddet Türk Sporu'nun en önde gelen sorunu… Sadece yasayla, "Meseleyi çözdüklerini sananlar", her yeni olay karşısında görüyorlar ki, değişen bir şey yok! Beşiktaş- Galatasaray derbisi gösterdi bunu.
Yara hala kanıyor… Kuruduğu falan da yok!
Şimdi bu konuda yapılan "Ciddi bir araştırmadan" söz edeceğim size. Bahçeşehir Üniversitesi ve İKSARA Araştırma Şirketi işbirliğiyle yapılan "Sporda Şiddet ve Stadyum Güvenliği" araştırmasının sonuçları, Türkiye'de taraftarların yüzde 73'ünün statlarda şiddet gördüğünü ortaya koydu.
Yani, olaya bulaşsın bulaşmasın taraftarlar şiddete maruz kalıyorlar.
Sporla şiddet iç içe girmiş adeta bizde, özdeşleşmiş… İşte size 1000 kişi üzerinden yapılan araştırma sonuçlarından satırbaşları… Türkiye'de her 10 kişiden 7'si stadyumları güvensiz buluyor.
Stadyumlara duyulan güvensizlik, maçları izlemek için statlara gitmeye engel teşkil ederken; her 4 kişiden 1'i şiddet sebebiyle stada gitmediğini belirtiyor. Yine her 3 kişiden 1'i güvensiz bulduğu için ailesiyle birlikte stadyuma gidemediğini belirtiyor. Her 10 kişiden 8'i ise stadyuma giden bir yakını için endişe duyuyor.
Yüzde 73'ü stadyuma gittiğinde; ya şiddete maruz kalmakta ya da şiddete tanık olmaktadır: katılımcıların yüzde 13'ü fiziksel şiddete maruz kaldığını belirtirken, yüzde 30'u sözlü şiddete maruz kalıyor. Yüzde 30'u ise fiziksel veya sözlü şiddete kendisi maruz kalmasa bile tanık olduğunu söylüyor… Korkunç bir durum… Facia… Sporla şiddet kol kola girmişler!
Ankette bir başka çarpıcı sonuç da şöyle: "Toplumda yaygın düşüncenin aksine statta görülen şiddetin kaynağının fanatik grupların yanı sıra, sıradan kişilerde olduğunu ortaya koyuyor.
Katılımcıların yüzde 58'i yalnızca fanatik grupların, yüzde 36'sı
"sıradan kişilerin" de dahil herkesin şiddete sebep olduğunu düşünüyor. 10 kişiden 7'si maçlarda görev yapan özel güvenlik görevlilerinin eğitimini yetersiz görüyor ve spor güvenliği konusunda eğitim almış özel güvenlik personellerinin şiddeti önleyebileceği görüşünde. Yaklaşık her 10 katılımcıdan 7'si polis, özel güvenlik ve savcı işbirliğinin sporda güvenliği artıracağını düşünürken, yüzde 65'i statlarda ırkçı, ideolojik ve siyasi içerikli slogan atılması ile şiddet suçlarının ve holiganizmin önlenmesi için spor savcılarının görevlendirilmesini uygun buluyor." Çok çalışmak lazım, çok!..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf Yalkın: Şiddet yine hortladı!..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN