Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nurol Sanat'ta Benim Denizim

Boynundan aşağısı felç olan resim öğretmeni Tuğrul Cankurt'un "Benim Denizim" adlı resim sergisi, Nurol Sanat Galerisi'nde açıldı

Giriş Tarihi: 4.10.2013
Boynundan aşağısı felç olan resim öğretmeni Tuğrul Cankurt, Nurol Sanat Galerisi'de "Benim Denizim" isimli sergisini açtı. Geçirdiği kazanın ardından yaşamı değişen Cankurt, "İçimdeki Deniz" 2004 yılında çekilmiş bir İspanyol filmi. Aynı tarihlerde, aynı nedenlerle hastanedeydim. Bir yıl sonra filmi izlediğimde, aynı şeyleri düşünüp söylemiş olmamızı insan olmanın bir gereği diye düşündüm. İkimizin de 'denizi' aynıydı" dedi.

SENFONİYE DÖNÜŞTÜ

Kazanın ardından uzunca bir süre sırtüstü yattığını anlatan Cankurt, "Bir gün koluma bir fırça bağladılar, önüme tuval koydular. Fırça tuvalin üzerinde sadece hışırdadı. Sonra yerçekiminin yardımı ile yukarıdan aşağıya çizgiler çizebildim. Bazen vazgeçtim, sonra yeniden yeniden denedim. Şimdi ürettiklerim sanat eserimidir bilmiyorum ama fırçanın çıkardığı o ilk hışırtı benim için senfoniye dönüştü" diye konuştu.

SANDALYE ALINACAK
"Benim Denizim" isimli sergiyi, hayatı "İçimdeki Deniz" filmine konu olan Ramon Sampedro'ya adadığını anlatan Tuğrul Cankurt, yıllar önce basında yer alan 'ötenazi isteyen öğretmen' haberinden sonra tanındı. Sanat galerisi yetkilileri dü��üncelerini "İyi ki O'nu tanıdık. Serginin geliriyle omurilik felçlileri için tekerlekli sandalye alınsın istiyor" sözleriyle anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nurol Sanat'ta Benim Denizim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN