Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eğitimli müteahhit dönemi başlıyor

İnşaatta dünya devi Çin'i takip ederek Türk ekonomisine önemli kazanımlar sağlayan müteahhitlik sektörü, bilgi eksikliğinden kaynaklı hataların önüne eğitimle geçecek, zirveyi zorlayacak

Önceki yıllarda meydana gelen depremlerde büyük kayıplar veren Türkiye, kentsel dönüşüm ve daha bilinçli yapılaşmayla bir kez daha yara almamak için var gücüyle çalışıyor. Her sektör gibi inşaat sektörünün de sorunları yok değil. Sektörde Çin'in ardından 2'nci sırada yer alan Türkiye zirveyi zorlarken müteahhitler arasında yer alan "çürük elmaların" eğitimle ayrılması hedefleniyor.

"SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ"
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, başarı için sorunların çözülmesi gerektiğinin altını çizdi. Türk inşaat sektörünün "standartsız" olarak geliştiğini vurgulayan Tellioğlu, şöyle konuştu: "Ülkemizde 300 bine yakın müteahhit var. Ancak müteahhitler arasında büyük farklar bulunuyor. Türkiye, çok disiplinsiz çalışıyor."

YÜZDE 30'U "KİRLİ"

Tellioğlu, sektördeki en büyük sorunun müteahhitler arasındaki 'çürük elma'lar olduğunu belirterek, "Biz çok daha başarılı işler yaparız ama Türk müteahhitlerinin yüzde 30'u sektörün kirli yüzü. Bunları ayırt etmemiz lazım. Müteahhitler arasındaki çürük elmalar da eğitimle ayrılacak" dedi. Üniversitelerde müteahhitlik eğitimi verilmesi için harekete geçtiklerini açıklayan Tellioğlu, böylece "eğitimli müteahhitler" yetiştirileceğini kaydetti.

DERS VERİLECEK
Telioğlu , Türkiye'de müteahhitlik sisteminin dikkat etmesi gereken başlıkları bir araya getirerek bir müfredat hazırlanacağını belirterek, "Hazırlanan bu müfredatı bir ders kitabına dönüştüreceğiz ve üniversitelerle protokol imzalayacağız. Anlaştığımız üniversiteler müteahhitlere ders verecek. Başarılı olanlar sertifika alacak. 2-3 üniversite bizimle temasa geçti" dedi.

Ankara'da olacak
Müteahhitlere verilecek dersler arasında iş güvenliği, vergi hukuku gibi konuların olacağını anlatan Tellioğlu, şunları söyledi: "Müteahhitlik okulunu ilk önce Ankara'da başlatmayı planlıyoruz. Başarılı olursak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da desteğini esirgemezse bunu mecburiyete dönüştürebiliriz. O zaman Bakanlık müteahhitlik sicili alırken başvuran kişilerden sertifika sorabilir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eğitimli müteahhit dönemi başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN