Türkiye'nin en iyi haber sitesi

250 bin TL'lik SGK vurgunu

Paravan şirketlerle çalışmayan kişileri çalışıyormuş gibi göstererek SGK'dan 250 bin TL prim alan çete çökertildi

Giriş Tarihi: 11.10.2013
Ankara Emniyeti Mali Suçlar ve Suç Gelirleriyle Mücadele Şubesi ekipleri yapılan ihbar üzerine 6 ay süren bir çalışma başlattı. Yapılan teknik ve fiziki takipte aralarında 1 mali müşavirinde bulunduğu 7 kişilik şebekenin önce paravan şirket kurduğu ardından da çalışmayan kişileri bu şirketlerde çalışıyormuş gibi gösterdiği saptandı. Bu yöntemle sözde çalışanların primlerini Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) tahsil ettikleri belirlendi. SGK'yı 250 bin TL dolandıran 1 mali müşavir, 2 paravan şirket sahibi ile 4 çalışan gözaltına alındı. Zanlıların sorgusu sürüyor.

İŞSİZLERİ KULLANMIŞLAR

Mali polis savcılığa yapılan suç duyurusu üzerine harekete geçti. SGK'nın paravan şirketlerle dolandırıldığı bilgisi dikkate alınarak yapılan titiz çalışma sonucunda bir şebeke tespit edildi. Polisin 6 ay süren takibinde şebekenin inşaat, gıda, temizlik, akaryakıt gibi alanlarda faaliyet gösteren paravan şirketler kurduğu belirlendi. Kağıt üzerinde var olan bu şirketlerin yönetici, muhasebeci ve çalışan birimlerinde ise sokaktaki işsiz güçsüzleri atadıkları belirlendi.

4 KİŞİYE GÖZALTI
Kimlik fotokopilerini alıp üzerinde işlem yaptıkları 50 kişinin sigorta primlerini de SGK'dan her ay tahsil ettikleri ortaya çıktı. Şebekenin tüm faaliyetlerini deşifre eden polis operasyon için düğmeye bastı. 10 ayrı adrese eş zamanlı baskın düzenleyen polis, 1 mali müşavir 2 paravan şirket sahibi ile 4 çalışanı gözaltına aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
250 bin TL'lik SGK vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN