Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatil zehir olmasın

Kurban Bayramı'nı şehir dışında geçirecek binlerce Ankaralı, yola çıkıyor. Yetkililer, kazaların çoğunun tedbirsizlikten meydana geldiğini hatırlatarak Başkentliler'i uyardı

Giriş Tarihi: 12.10.2013
Ankaralılar'ı ekim ayında sık yağan yağmur nedeniyle yolların kaygan olma ihtimaline karşı uyaran yetkililer, uzun yola çıkacakların mutlaka kış lastiği kullanması gerektiğini vurguladı. Trafik kazalarının çoğunlukla dikkatsizlik ve tedbirsizlikten meydana geldiğini hatırlatan yetkililer, bayram tatilinde yola çıkacak sürücülere emniyet kemeri takmama, cep telefonu kullanma, hız yapma, yakın takip ve yorgunluk gibi kaza etkenlerine ilişkin uyarılarda bulundu.

"HIZ LİMİTLERİNİ ZORLAMAYIN"
Bayram tatilinin uzun olması nedeniyle yollarda yoğunluk yaşanacağını, iklim koşullarının da yol güvenliğini etkileyebileceğini ifade eden yetkililer, "Kış lastiği, soğuk havada taşıtın kaymasını azaltır ve durma mesafesini kısaltır. Bu bayramda mevsim değişikliğini dikkate alıp kış lastiği kullanınız. Yolun, iklimin, çevrenin şartlarına göre araç sürünüz, hız limitlerini zorlamayınız. Ülkemizde toplam trafik kazalarının yarısı arkadan çarpma şeklinde olmaktadır" ifadelerini kullandı.

"İKİ SAATTE BİR MOLA"
Sürücülerin öndeki araçla aralarında yeterli durma mesafesi bırakmadığını belirten yetkililer, "Hız arttıkça risk büyümektedir. Önünüzdeki araçla aranızda göz kararıyla yeterli durma mesafesi bırakınız. İnsan oturarak da yorulur. Uzun süre araç sürmek kan dolaşımında yavaşlama, göz yorgunluğu ve hız körlüğü denilen yol şartlarına uyum sağlamada güçlük, dikkat dağılması, sıkılmak ve sabırsızlık hissine kapılmak demektir. İki saatte bir aracınızı durdurunuz. Aracınızdan inip, hareket ediniz" diye konuştu.

BAYRAMDA YOLA ÇIKACAKLAR İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR!
Ekim ayında yağmur sık yağdığından yolların kaygan olma ihtimali çok yüksek. Doğru lastik seçimi özellikle kaygan zeminde araç kullanımını kolaylaştırıyor ve sürücü hatalarını azaltıyor. Uzmanına danışarak doğru lastik seçin. +7 derecenin altında mutlaka kış lastiği kullanın.
Yolculuk öncesi aracınızın periyodik bakımlarını yaptırın.
Aracınızın basınç değeri uygun seviyede değilse lastiğinizin yol tutuşu bundan olumsuz yönde etkilenecek ve yol güvenliğinizi tehdit edecektir. Aracınızın lastiklerini doğru basınç değerine ayarlayın.
Trafik işaret ve işaretçilerine uyun.
Bütün koltukların baş yastıklarının oturan kişilerin boynuna değil, başının arkasına gelecek şekilde ayarlanmasını sağlayın.
Dinlenme ve mola noktaları ile seyahatin önceden planlanması, varış yerine güvenli ve rahat şekilde ulaşmanızı sağlamak için olmazsa olmazlardan. Trafik yoğunluğu düşük olan alternatif güzergâhları tercih edin, gidilecek güzergah hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi edinin ve seçilen yol ile tahmini varış zamanı mutlaka yakınlarınıza bildirin.
Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) verilerine göre trafik kazalarının nedeninin yüzde 87.5'i sürücü kusurundan kaynaklanıyor. Bayramda özellikle şehirlerarası yollarda trafik her zamankinden yoğun olacak. Sürüş hatalarını en asgariye indirmek için yola dinlenmiş olarak çıkın. Yorgunluk, uyku hali ve dikkat kaybının sürüş becerileri üzerindeki olumsuz etkisini göz ardı etmeyin. Her 200 kilometrede veya 2 saatte bir 10-15 dakika dinlenme molası verin.
Yeni aldığınız aracın özelliklerini tam olarak öğrenin.
Aşırı hız farklılıkları tehlike yaratır. Aracınızı hız limitlerinde, yol şartlarına göre kontrol edilebilecek hızda ve araç takip mesafesi kuralına uyarak kullanın.
Sürücü belgesi, taşıt ruhsatı, trafik sigorta poliçesi ve egzoz emisyon belgesini yanınızda bulundurun.
Direksiyon başında cep telefonu ile konuşmayın ve sigara içmeyin.
Emniyet kemerinizi takmayı unutmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatil zehir olmasın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN