Yusuf YALKIN: Yasa çıkarılmalı!

Giriş Tarihi: 12.10.2013
Dopinge sıfır tolerans!
Son zamanlarda, bu üç sözcüğü yan yana çok sık duymaya başladık.
Aslında bir ülke sorunu, hatta bir dünya sorunu olan, ama her ne hikmetse bizde sadece atletizm, halter biraz da güreşle özdeşleştirilen "Doping sorunu" geçmişte de "Vücut geliştiricilerin üzerinde" yoğunlaştırıldı… Yıllar önce, Spor Eğitmeni Turgay Renklikurt bir açıklamasıyla dopingin evrensel bir sorun olduğunu, bir kitleye, gruba, spor dalına mal edilemeyeceğini vurgulamak amaçlı, "Atlar da doping yapar!" demiş, dopingi bu çarpıcı sözleriyle ülke gündemine taşımıştı.
Pek üstüne gidilmeyen, pek de ciddiye alınmayan bu konuyu, Türkiye'de üst sıralara tırmandırmıştı… Yani o yıllarda amacına ulaşmıştı Turgay Hoca!
Sonra unuttuk gittik dopingi… Bizim ulus olarak normal alışkanlığımızdır çabuk unutmak.
Kim bilir, belki de genlerimizde var!
Aradan uzun seneler geçti… Ne zaman ki, altın madalyalılar da "Çok rastlanır hale" geldi; yeniden anımsadık dopingi… Umarım bir süre sonra yine unutmayız!
Geçen gün bir haber düştü önüme… Dopinge karşı 4 maddelik eylem planı hazırlıyor bakanlık… Özü şu:
"Doping yapan sporcuya ödül yok; cezası geciktirilmeden 3 ay içinde verilecek, antrenörü de ceza alacak; federasyon başkanları da dopingden sorumlu tutulacak…" Bugüne değin ne yaptığı bir türlü anlaşılamayan Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu'na önemli görevler veriliyor, yönetmelik değişikliğiyle… Örneğin, bir federasyon dopingle ciddi şekilde ilgilenmemişse, bu kurul durumu bir raporla bakana bildirerek, federasyonun genel kurula gitmesini sağlayabilecek!
Doping sorunu gerçekten önemli; bunu yadsımak olmaz!
Üç beş sporcunun canına yakarak, iki üç antrenörün ipini çekerek sonuca gitmek yerine, işi iyice "sıkıya" alsak!
İstediğinde 24 saatte yasa çıkaran bu hükümet; atletizmin tanınan ismi Tanju Bağırgan kardeşimin günlerdir önerdiği gibi, keşke bir "DOPİNGLE MÜCADELE YASASI" da çıkarsa… Yoksa bu şekildeki palyatif tedbirlerle, ülkemizde başta atletizm olmak üzere bir çok spor dalını yerle yeksan edeceğiz!..
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf YALKIN: Yasa çıkarılmalı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN