Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'deki kanser önlenebilir özellikte

Türk Halk Sağlığı Kurumu Kanser Savaş Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, Türkiye'deki kanser tiplerinin önlenebilir olduğuna dikkat çekti

Giriş Tarihi: 16.10.2013
Türkiye Devlet Hastaneleri ve Hastalara Yardım Vakfı'nın (HASVAK) Kanser Bilgilendirme Eğitimi'ne Türk Halk Sağlığı Kurumu Kanser Savaş Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin katıldı. Sigaranın sağlığa zararlarının tartışılmaz olduğunu söyleyen Gültekin, Türkiye'de kansere neden olan faktörlerin üçte ikisinin sigara ve obeziteden kaynaklandığını belirtti.

"ÖNLENEBİLİR TİPTE"
Kanserin sadece Türkiye'de değil tüm dünyada uluslararası bir sorun olduğuna dikkat çeken Gültekin şöyle konuştu: "Ülkemizde kanserle mücadele eden vatandaşlarımızın sayısı Avrupa'ya göre daha az düzeyde. Türkiye'de kanser tipleri 'önlenebilir'. Bunlar tütün, alkol kullanımı ve obeziteden kaynaklanıyor. Yani tütün, alkol tüketimini azaltsak ya da kullanmasak, dengeli beslensek kanser bu kadar yaygın olmayacak. Beni en çok üzen de bu."

"EMZİRME ORANI DÜŞTÜ"
Murat Gültekin, dondurulmuş ve işlenmiş gıdaların zararlarını anlatarak, "Obezite çok fazla yaygınlaştı, emzirme oranı düştü. Olabildiğince sebze ve meyve yemeliyiz. Kızartma ve karbonhidrattan uzak durmalıyız" dedi. HASVAK Başkanı Engin Öztürk ise vatandaşların Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi'ne (KETEM) gelerek ücretsiz tarama yaptırabileceklerini belirtti.

Tarama için KETEM'e başvurun
Hasvak Başkanı Öztürk, kanser taraması için hastanelere gidilmemesi gerektiğini belirterek, "Hastaneler tarama ve mamografi için ileri tarihe randevu veriyor. Hastanelerde gereksiz kalabalık yaratmaya gerek yok. Doğrudan ve net bilgi için vatandaşlarımız KETEM'e ve bize başvurabilir. Eğitimlerimize katılarak kanser hastalığı hakkında bilgi sahibi olabilirler" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'deki kanser önlenebilir özellikte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN