Araçlar kışa hazır mı?

Soğukların kendini göstermesiyle araçların da bakım zamanı geldi. Bu mevsimi güvenli geçirmek ve kaza riskini azaltmak için araçların kışlık bakımları ihmal edilmemeli

Giriş Tarihi: 19.10.2013
Soğuk havalarda araçlarda ortaya çıkabilecek birçok sorunu ortadan kaldırması ve kaza riskini büyük ölçüde azaltması açısından araçların kışlık bakımlarının yaptırılması çok önemli bir yere sahip. Yetkililer, araçların kışlık bakımlarını yaptırırken nelere dikkat edilmesi konusunda araç sahiplerini uyardı.

"LASTİKLER EN ÖNEMLİ ETKEN"
Kışa girerken yapılması gereken en önemli kontrolün otomobilin yol tutuşunu sağlayan lastikler olduğunu belirten yetkililer, "Lastiğin diş derinliklerinin uygun ve hava basıncının ideal basınçta olması kışın karlı ve buzlu yollarda kaymayı engelleyecek ve güvenli bir sürüş sağlayacaktır. Ayrıca karlı havalarda lastik hava basıncının düşürülmesi gibi yanlış uygulamalardan kesinlikle kaçınılmalıdır" diye uyardı.

"MEVSİME UYGUN OLMALI"

Dört mevsim lastiklerin kış için üretilmiş lastiklere göre daha verimsiz olduğunu belirten yetkililer, "Yazın da kullanılan dört mevsim lastikler genellikle aşındığından kış aylarında daha güvensiz bir yol tutuşu sağlıyor. Bu nedenle yazın 'yazlık', kışın ise 'kışlık' lastik kullanmak kesinlikle daha sağlıklı olacaktır" diye konuştu.

FRENLER VE GÖRÜŞ ALANI
Lastiklerden sonra en önemli bakımlardan birinin aracın fren balatalarının ve sürücünün görüş alanını etkileyecek aksamlarının kontrol edilmesi olduğunu vurgulayan yetkililer, "Camı temizlemeye yarayan fıskiyeler, arka cam rezistansı ve silecek lastiklerinin kışa hazır olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüş önemli ölçüde artacaktır" dedi.

ANTİ FRİZ EKLENMELİ
Motorun soğuk havada sağlıklı çalışabilmesi için mutlaka bakıma ihtiyacı olduğunu vurgulayan yetkililer, "Radyatör sistemindeki soğutma suyuna, donmasını engelleyecek şekilde antifriz eklenmelidir. Ayrıca motor yağı eksilmiş ise tamamlanmalı veya yenilenmelidir. Aksi halde sürtünme artarak motor gücünün düşmesine, parçaların aşınmasına ve yakıt tüketiminin artmasına neden olur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araçlar kışa hazır mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN