Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Demir-çelik sektörü 2014'ten umutlu

Bu yıl yüzde 50 düşüşle karşılaşan demir-çelik sektörü, 2014'te bu gerilemeyi telafi etmeyi hedefliyor

Giriş Tarihi: 20.10.2013
Demir-çelik sektörü, 2014 yılından oldukça umutlu. Sektörde bu yıl bir önceki yıla göre yüzde 50 oranında bir düşüş gerçekleşti. Sektör temsilcilerinden Güleç Demir Çelik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Murat Güleç, bu yıl gözlenen düşüşün aksine 2014 yılı için sektörden umutlu olduklarını kaydetti. Ankara'da geçen yıla göre projeler bazında bir düşüş olduğuna, demir-çelik sektörünün de bundan bir hayli etkilendiğine dikkati çeken Güleç, şunları söyledi: "İnşaat sektörü ve demirçelik birbirinden ayrı düşünülemez. İnşaat sektöründe yaşanan her türlü olay dolaylı olarak demir-çelik sektörü gibi başka sektörleri de etkiliyor.

Düşüş yaşandı
Çoğu üretici firmanın merkezi Marmara bölgesi olması dolayısıyla orada düşüşler daha az yaşandı. Ankara'da inşaat sektöründe bu yıl geçen yıla göre bir düşüş gözlendi. Doğal olarak bu gelişmeler demir-çelik sektörünü etkiledi. Dolar bazında yaşanan dalgalanmaların da bunda payı var. 2014'ten sektördeki gelişmeden umutluyuz."

Pazar payı yüzde 30
Türkiye'deki demir-çelik sektörünün yüzde 30'unu firma olarak tek başlarına karşıladıklarını dile getiren Güleç, gelecek yıl sektörün daha iyi olacağını belirtti. Güleç, 2000 yılından itibaren kapasitelerin artmasıyla birlikte demir-çelikte hızlı bir büyüme trendi yaşandığını kaydederek, "Dünyada demirçelik üretimi 2 milyar tonun üzerine çıktı. Türkiye ise 2012 yılında 36 milyon ton üretim gerçekleştirdi. Türkiye, demir-çelik üretiminde dünya genelinde 8. sırada bulunuyor. Payımız yüzde 30" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Demir-çelik sektörü 2014'ten umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN