Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maçta sakatlandı hedefini değiştirdi

Antalyaspor'un kondisyoneri Ersin Aka, evinin kapılarını ilk kez Sabah Ankara'ya açtı

Giriş Tarihi: 20.10.2013
Dışarıdan bakıldığında aslında birçok insanın özenerek izlediği bir yaşantıları var. Oysa onların hayatları çoğu kez ailelerinden uzak kamplarda ve maçlarda geçiyor. İdealist, kararlı ve daima bir sonraki adım için mücadele veren, özel yaşantısında da en az iş hayatındaki kadar başarılı bir spor adamı. Süper Lig'de mücadele veren geçen sezon Beşiktaş'ın bu sezon Antalyaspor'un başarılı kondisyoneri Ersin Aka'yı evinde ziyaret ettik. Aka, bize ailesini ve bilinmeyen yönlerini anlattı.
Ersin Aka kimdir?
* 35 yaşındayım. Hatay'ın Erzin ilçesinde doğdum. İlkokul ortaokul ve liseyi orada bitirdim. Tüm kişiliğimi orada tamamladığımı düşünüyorum. 1996 yılında Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nu kazandım ve o bahaneyle Ankara'ya geldim. 18 yıldır Ankara'da yaşıyorum. Eşimle burada tanıştım. Eşim Ankaralı. Ailem Erzin'de yaşıyor. 5 kardeşiz.
Ailenizi yaşadığınız şehirlere götürüyor musunuz?
* Ailemi Ankara'da bırakıp onlardan ayrı yaşamak durumunda kaldım. 5 yıllıkta bir mukavele yapsak bunun bir garantisi yok. Başta çok zorlandık tabi ki ama biz bunları aştık. Kızımla ilgilenemedim bu içimde hep uhdedir.
Aileden uzak yaşamanın zorluklarından bahsettiniz ama bir takımla anlaşamayıp evde olmak daha zordur diye düşünüyorum. Sizin için böyle süreçler söz konusu oldu mu?
* Bu işi yaparken "En çok seni ne üzer?" deseniz herhalde bu cevabı verirdim. Mesela sizinle görüşmemden hemen sonra uçağa binip Antalya'ya gideceğim. Haftada bir gün izin oluyor, oradan Ankara'ya geliyorum. Hayatımızın önemli bir kısmı otellerde geçiyor. Bu dönem çok yorucu oluyor. Fakat yaptığım işi sevdiğim için bu durum beni yıpratmıyor. Yoğunluğa alıştıktan sonra evinde oturmak çalışmamak çok zor. Eğer bir takımla anlaşamazsak evdeysek telefonumuz bile çalmaz bizim. O psikoloji inanılmaz bir şey.
Bu kadar sık şehir değişikliği yapmanız ve ailenizden uzak kalıyor olmanız zaman zaman eşinizle problem yaşatıyor mu?
* Eşimin de sporcu olması ve yıllarca benim gibi aktif sporun içinde olmasının benim açımdan ciddi bir avantaj olduğuna inanıyorum. Aslına bakarsanız evlenmeden önce eşime 'İşimi çok seviyorum ve ben istediğim müddetçe bu işi yapacağım. Bir gün bu durum bize problem teşkil etmesin' şeklinde bir konuşma yapma ihtiyacı duymuştum ve eşim bu durumu baştan kabul etmişti.

Eşim en büyük destekçim

Biraz da eşinizden söz edelim. Hangi sporla uğraşıyor?
* Eşim de biz aynı okuldan mezunuz. Hatta onu okula ben hazırlamıştım öyle söyleyeyim. Öğrencimdi. Kandırdım sonra onu. Eşim daha önce basketbol oynamış daha sonra tenise yöneldi. 12 senedir tenis antrenörlüğü yapıyor. Kızımız olduktan sonra tabi biraz bölündü. Ben de olmadığım için onun yükü ağırlaştı. Ama yine de tenisten kopmadı ve yeni projeleri var. Eşim ve kızım konusunda gözüm arkada kalmıyor. Eşim bana çok destek oluyor. Ben ona çok güveniyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
Maçta sakatlandı hedefini değiştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN