En büyük hayali avukat olmaktı

Giriş Tarihi: 21.10.2013

Gülay Özşahin Davut, çocukluğundan bu yana avukat olmak istediğini anlatarak, "Bir süre hemşirelik yaptım. Hedefime ulaşmak için yolum uzasa da yılmadım" dedi

Başarılı, çalışkan, tuttuğunu koparan bir avukat Gülay Özşahin Davut… Hayatında hep hedefleri olmuş Davut'un. Bunlara ulaşmak için yolu uzasa da yılmamış. Sonuçta istediğini elde etmiş. Özellikle genç kızlara örnek olabilecek güzel bir başarı öyküsü onunki.

Bize kendinizden bahseder misiniz?
Babam ilkokul öğretmeni, annem ise ev hanımı. Üç kardeşiz. En küçükleri benim. Sinop'ta doğdum. İlkokulu babamın görevi nedeniyle Sinop'un merkez köyünde, ortaokulu da Sinop Ortaokulu'nda tamamladım. Liseyi ise Kocaeli Sağlık Meslek Lisesi'nde yatılı okudum.

Neden sağlık meslek lisesi?
Sinop çok küçük bir yer. Orada hayata şekil vermek çok güç, hatta imkansızdı. Oysa benim ideallerim vardı. Başarılı bir öğrenciydim. Ortaokulu bitirdiğim yıl, dayımın kızının üniversite sınavını kazanamayışı ben de başka bir etki bıraktı. Üniversite sınavını kazanamama ihtimalimi sorgulamaya başladım. "Sağlık meslek lisesine gidip birincilikle liseyi bitirip, kontenjandan faydalanıp Hukuk Fakültesi'ne girerim diye düşündüm. Bu düşünceyle hemşirelik yolculuğum başladı. Ben sağlık meslek lisesini bitirdiğimde, üniversite sınavında aldığım puanla ancak Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu'na yerleşebildim.

Şu an avukatlık yapıyorsunuz, sağlıktan hukuk sektörüne geçişiniz nasıl oldu?
Beş yaşından beri en büyük hayalim avukat olmaktı. Çocukken çok konuşurdum, herkesin hakkını ben arardım. Bu nedenle herkes 'bu kız büyüyünce avukat olacak' derdi. Avukatlığın ne olduğunu bilmediğim o yaşlarda kendime bu mesleği hedef belirledim. Hacettepe Üniversitesi'nde hemşirelik okurken, gündüz okula akşamları ise haftada 4 gece mecburi hizmetim nedeniyle Numune Hastanesi'nde hemşirelik yapmaya, hafta sonları da dershaneye gidiyordum. Hacettepe'yi kazandıktan sonra her yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi için sınava girip, tek tercih yaptım. Ancak çok küçük farkla kazanamıyordum. Kazanamayınca mutsuz ve umutsuz oluyordum. Sonrasında yine 'yapabilirim, başarabilirim' diyordum kendime ve aynı umutla yılmadan ders çalışıyordum. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni 1989'da kazandığım. Hukuk fakültesini, geceleri ve tatillerde nöbetle hemşirelik yaparak, gündüzleri de hiç ders asmadan okula devam ederek geçirdim. Fakülteyi 4 yılda başarıyla bitirdim. Çıkışımı alıp memurluktan istifa ettim ve avukatlık stajımı tamamladım. Hukuk Fakültesini okurken ofisimin dekorasyonu, hangi caddede olacağı, nasıl işler yapacağımın hayallerini kurardım. Stajdan sonra 1 yıl, staj yaptığım avukatın yanında ücretli avukatlık yaptım. Sonra ofisimi açtım. O günden bu yana avukatlık hizmeti ve danışmanlık veriyorum.

ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük hayali avukat olmaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN