Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uydu görüntüleri iddiayı belgeledi

Melih Gökçek, ODTÜ kampüsündeki yapılaşmanın uydu görüntülerini yayınladı ve kaçak yapılara ilişkin suç duyurusu yapacaklarını söyledi. Skandal yapılaşmanın bütün detaylarını Sabah Ankara yayınladı.

Giriş Tarihi: 25.10.2013
ODTÜ'deki kaçak yapılaşmanın uydu görüntüleri ortaya çıktı. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ yerleşkesinde 2003 yılından bu yana ağaçların yok edilerek yerlerine binaların inşa edildiğini uydu görüntüleriyle açıkladı. ODTÜ içinden geçen yola itiraz edilmesi halinde kaçak yapılara ilişkin suç duyurusunda bulunacağını açıklayan Gökçek, "Bizim yapmış olduğumuz alanın kaç misli yerde çalışma yapmışsınız. Bu kadar yeri, ağaçları rahatlıkla kendiniz adına katlediyorsunuz. Bunların hepsi kaçak" diye konuştu.

"AMAÇ OLAY ÇIKARMAK"
Gökçek, katıldığı bir televizyon programında ODTÜ içinden geçen yola ilişkin soruları yanıtladı. ODTÜ'de yaşanan protestoların "ağaçların kesilmesi nedeniyle değil, olay çıkartmak için olduğunu" dile getiren Gökçek, "ODTÜ arazisi içinde 2003 yılından bu yana ağaçlar yok edilerek binalar yapıldı. Yol için protesto gösterisi yapan marjinal gruplar ise buna sessiz kaldı. Google'ın harita uygulaması üzerinden 2003'ten sonra, yıl yıl ODTÜ yerleşkesinin uydu görüntülerini inceledik. Son 10 yılda yaşanan ağaç katliamı ve yapılaşmaya şahit olduk" dedi.

"RANT İÇİN YOK EDİYOR"
ODTÜ Rektörü Ahmet Acar'a seslenen Gökçek, şöyle konuştu: "Yaptığımız alanın kaç misli yerde çalışma yapmışsınız. Amaç hizmet etmekse, üzüm yemekse, yeşilse… ODTÜ kendi ağaçlarını nasıl rant için yok ediyor.?"

HALKA SÖZ VERD
Gökçek, yol inşaatını sürdürdüklerini dile getirerek, şu uyarılarda bulundu: "Diyelim ki bu planı mahkemeden iptal ettirdiler? Halkıma söz veriyorum. İlk yaptığım kaçak yapıları yapanları mahkemeye vereceğim. Bu planı bozdururlarsa rapor tutarım. Raporun da cezası iki-üç sene."

BEDELİ TALEP ETSİN
ODTÜ'nün bu süreçteki tek yasal hakkının yol üzerindeki enkaz veya ağaçların bedelini talep etmek olduğunu ifade eden Melih Gökçek, "Onların açıkladığı ağaçların cinsi ne ise tartışmadık. Ağaçların her yıl belirlenen karşılığı var. Onlara yasal sorumluluk olmayacak sınırda öderiz" dedi.

ODTÜ kampüsü 2003 yılına ait uydu görüntüsü

ODTÜ kampüsü 2009 yılına ait uydu görüntüsü

ODTÜ kampüsü 2013 yılına ait uydu görüntüsü

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uydu görüntüleri iddiayı belgeledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN