Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Finli girişimciler Başkent'te

Finlandiyalı İş Kadınları Derneği, Angikad Girişimci İş Kadınları Destekleme Derneği'nin Ankara'da düzenlediği toplantıya katıldı

Giriş Tarihi: 4.11.2013
Türkiyeve Finlandiya'daki kadın girişimciler bir araya geldi. Ankara, İzmir ve İstanbul'da değişik kadın kuruluşlarıyla toplantı düzenleyen girişimciler, "Birlikte ne yaparız?" diye masaya yatırdı.
İlk olarak ANGİKAD Başkanı Renan Ceylan dernek hakkında birçok bilgiyi paylaştı.
* Angikad, öncelikle başkentimizde olmak üzere, ülkemizde iş hayatında ve sosyal hayatta kadınlara fırsat eşitliği yaratılarak, yönetim erki içerisinde kadının etkinliğinin ve payının arttırılması ve kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve bu konularda kadınlarımıza öncülük ve rehberlik etmek amacıyla kurulmuş bir dernek. ANGİKAD, kuruluş yılında öncelikle başkentte bulunan kadın girişimcilerin bir araya getirilmesi, ticari ilişkilerinin güçlendirilmesi hedefiyle yola çıktı. Üye sayısının artmasıyla ise hedefler genişletildi ve çalışmalar ulusal boyuta taşındı.

YARIMDAN BİR OLMAZ...

Projelerinizden bahseder misiniz?
* ANGİKAD olarak, 2010 yılında "Yarımdan Bir Olmaz-İş ve Meslek Örgütlerinin Yönetiminde Kadın Temsili" konulu uluslararası çalışma toplantısı düzenleyerek, kadınların yönetim erki içinde yer almaları konusundaki engeller, mevcut durum, iyi örnekler ve çözüm önerileri tartışıldı. Özellikle iş ve meslek örgütlerine üye olan kadınların ve kamuoyunun bu konudaki farkındalığının artırması sağlandı. 2011 yılında ise "Yarımdan Bir Olmaz- Parlamentoda Kadın Temsili" konusu işlendi. Meclis'teki kadın sayısının arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla, tüm partilerden Ankara milletvekili aday adayı olan kadınlar bir araya getirilerek çeşitli konularda eğitimler verildi. 2012'de de UNDP işbirliği ile birlikte "Yarımdan Bir Olmaz-Özel Sektör ve Kamu İşletmelerinin Üst Yönetimlerinde Kadın Temsili" başlıklı bir uluslararası toplantı gerçekleştirdik.
Ankara'ya yönelik ses getiren başka projeler var mı?
* 2011 Aralık ayından bu yana, Ankara Kalkınma Ajansı'nın desteği ile "Ankara'yı Yaşamak" başlıklı bir proje yürütüyoruz. Projemiz, Ankara'nın turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve marka değerinin yükselmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Bu proje ile Türkiye genelinde seyahat acentesi sahibi kadın girişimcilere ulaşılmış, Ankara'da faaliyet gösteren diğer kadın girişimcilerle bir araya getirilerek, network ağları genişletilmiştir.
Burs veriyor musunuz?
* Angikad eğitim bursu verdiğimiz, çeşitli illerde üniversitede okuyan kızlarımız var. Girişimcilik Kampları düzenleyerek kız öğrencilerimize hem girişimcilik hem kişisel gelişim hem de sosyal hakları konularında eğitim veriyoruz.

JARVİNEN: KADINLAR HAK ETTİĞİ YERDE DEĞİL

Finlandiyalı Girişimci Kadınlar Federasyonu eski yöneticisi Heli Jarvinen ikinci konuğumuz.
Federayonun kuruluş amacı nedir?
*
Kadın girişimcilerin ekonomik ve sosyal durumlarının geliştirilmesini sağlamak, bu konularla ilgili aktiviteler gerçekleştirmek, kadınlarla ilgili güncel politikalar hakkında yorum ve önerilerde bulunuyor. Ayrıca kamuda kadınların rolleri hakkında aktif rol oynamak, diğer kuruluşlarla işbirlikleri geliştirmek ve üyelerimizi eğiterek mesleki yeteneklerini geliştirip amaçlarımızın arasında yer almakta. Üyelerimizin yüzde 40'ını tek başına çalışan mikro düzeydeki kadın girişimciler oluşturuyor. Yüzde 35'i 1 ila 5 personel, yüzde 11'i 5 ila 10 personel, yüzde 7'si 11 ila 50 personel, yüzde 6'sı 50'nin üzerinde ve yüzde 1'i 100'ün üzerinde personel çalıştırıyor.

7 BİN ÜYEMİZ VAR

Girişimci oranınız nasıl?
* Finlandiya'da girişimci iş kadınlarının oranı yüzde 30'lar seviyesinde bulunuyor. Finlandiya Kadın Girişimciler Federasyonu'nda yaklaşık 80 yerel dernek mevcut ve toplam 7 bin kişisel üye bulunuyor. 1947'de kurulan federasyonun amacı üyelerin ekonomik ve toplumsal menfaatlerini geliştirmek ve korumak.
Kadınlara yönelik neler yapıyorsunuz?
* Finlandiya Parlamentosu'nda bizi ve çalışmalarımızı destekleyen 110 parlamenter bulunuyor. Bu sayede Sağlık Bakanlığı ile ortaklaşa çalışma grupları oluşturduk ve ülkemizdeki kadın girişimcilerin özellikle doğum ve annelik izinlerinden doğan maliyetlerin düşürülmesi konusunda çeşitli çalışmalar yürütüyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Finli girişimciler Başkent'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN