LPG ile tasarruf devri

Akaryakıta gelen zamlar, benzinli araç sürücülerini LPG'ye yöneltti. 10 bin kilometrede dönüşüm için yapılan harcamayı amorti eden LPG yaygınlaşıyor

Giriş Tarihi: 9.11.2013
Hem karbüratörlü hem de enjektörlü araçların rahatlıkla kullanabildiği LPG sistemi, özellikle son 10 yılda akaryakıta gelen zamlar nedeniyle araç sürücülerinin her geçen gün daha fazla ilgisini çekmeye devam ediyor. Ekonomi için LPG'yi tercih eden kullanıcılar, yaptıkları dönüşüm masrafını 10 bin kilometre sonra amorti ederken daha sonra yapılan her kilometre için ise tasarruf sağlamış oluyor. Ancak LPG'nin hem montajında hem de kullanımında dikkat edilmesi gereken birçok güvenlik unsuru bulunuyor.

TAKILACAK PARÇALAR YENİ OLMALI

LPG otogaz sistemi alımına karar verip, markalar arasından tercihimizi yaptıktan sonra, LPG firmaları arasında montajı gerçekleştirecek LPG servisini seçmek gerekiyor. Ancak LPG montajı esnasında dikkat edilmesi gereken hususları gözden kaçırmamak lazım. Aracımızı LPG montajı yapılacak firmaya teslim etmeden önce LPG sistemi parçalarının kesinlikle yeni parçalar ve ECR-67R ve TSE standardına uygun olması konusunda uyarmalıyız. LPG tankının üretim tarihini kontrol etmeliyiz.

ARACINA LPG TAKTIRANLAR BU KURALLARA DİKKAT ETMELİ!
LPG otogaz dönüşümü uzmanlar eşliğinde bitirildiğinde sorunsuz bir kullanım için şu kurallara mutlaka dikkat etmek gerekiyor:
LPG otogaz alımlarında LPG pompasının aracınızın şamandıra ayarını bozacak şekilde zorlanmasına izin vermeyiniz. Tankın daha fazla alması için araç sağa sola sallanmamalıdır. LPG tankının güvenlik nedeniyle yüzde 20'sinin boş olması gerekir.
Araç ilk çalıştırıldığında ya da motor stop edildiğinde LPG kokusu duyulması normal olmakla birlikte araç çalışmaya devam ederken gaz kokusunun gelmesi kaçak olabileceğini gösterir. İhmal edilmeden kontrol ettirilmesi gerekir. Herhangi bir kaçak durumunda araçta sigara içilmemeli, motor ve bütün elektrik aksam kapatılmalıdır. Soğuk yanıklarına neden olabileceğinden LPG sızıntısının ciltle temas etmemesi gerekir.
Araç, ateşe yakın yerlere park edilmemelidir. LPG otogaz havadan daha ağırdır. Herhangi bir sızıntı olduğunda en alçak seviyeye yönelecektir. Bu sebeple araçlarda gaz sızıntısı olasılığı düşünülerek kanalizasyon, çukur veya benzeri yerlere park yapılmaması gerekir. Yeraltı otoparklarına yasak devam etmektedir. Araç uzun süre kullanmayacak ise multivalf üzerinde bulunan LPG yakıt kesme valfinin kapatılması gerekmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LPG ile tasarruf devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN