Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nefes kesen tatbikat

AFAD ekipleri tarafından eğitim alan Yenimahalle Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi, gerçeğini aratmayan tatbikatta senaryo gereği 4 kişiyi kurtardı

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Yenimahalle Belediyesi Sivil Savunma Uzmanlığı Arama Kurtarma Birimi tatbikatı, Ankara İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birliği tesislerinde Birim Amiri Musa Kültepe yönetiminde gerçekleştirdi. AFAD, belediyeye bağlı ekibe 1 hafta boyunca temel afet bilinci, afetlerde psikososyal destek, koruyucu teçhizatlar, arama ve kurtarmada tanıtılan teknik malzemelerin kullanılması, enkaz güvenliği, enkaza giriş ve yaralı arama teknikleri, üst katlarda mahsur kalanların ip ve sedye ile tahliyesi, acil durumlarda yaralı taşıma usullüleri gibi konularda eğitim verdi.

Başarıyla tamamlandı
Başarıyla geçen eğitimin ardından senaryo gereği yıkıcı deprem sonrasında ekipmanlarla birlikte olay yerine intikal eden Yenimahalle Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi, enkazların altında koordineli olarak canlı insan aramaya başladı. Enkaz altında kalan yaralıların yeri, arama ve kurtarma köpeği ile sismik akustik dinleme cihazı kullanılarak tespit edildi. Delici ve kesici aletleri kullanan ekip, yaralıları başarıyla kurtardı. Ayrıca yüksek katlarda mahsur kalan yaralılar da halat ve sedye ile yere indirildi. Gerekli teçhizatlar kullanılarak kurtarılan 4 yaralı ekipçe ambulansa taşındı. Yenimahalle Belediyesi Arama ve Kurtarma Ekibi, gerçeğini aratmayan tatbikatı başarıyla tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nefes kesen tatbikat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN