Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Strese karşı ses yalıtımı çözümü

Bilim insanları, günlük hayatın gürültüsünden uzaklaşarak stressiz bir yaşam sürmek isteyenlerin, oturacakları evlerde ses yalıtımına dikkat etmesi gerektiğini bildirdi

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Ankara'nın ilk çevreci konut projesi Paladyum Beytepe'de, bu uyarılar dikkate alınarak, odalar arasındaki ses izolasyonu 2 katına çıkarılıp, daha sakin ve stressiz konutlara imza atıldı. Modern hayatın insan yaşamını kolaylaştırıcı getirilerinin yanında, gürültü, stres ve çeşitli rahatsızlıkları tetikleyen dış uyarıcılara maruz kalınması gibi birçok götürüsünün olduğunu vurgulayan Uzaltaş AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, şehir hayatının bu handikaplarına konutlarında kullandıkları yüksek ses izolasyonu ile engel olduklarını kaydetti. Konutlarında kullandıkları izolasyon sayesinde 56-60 desibele kadar sesi engellediklerini belirten Pala, "Gün boyunca şehrin her yerinde gürültünün çeşitli etkilerine maruz kalan modern yaşam insanı, evine gittiğinde gürültünün hissedilmediği, daha huzurlu bir ortam arıyor" dedi.

"YOK ETMEYE ÇALIŞTIK"
Pala, şöyle devam etti: "Gürültüyü evlerde yok etmeye çalıştık. Biz izolasyonun 2 katını yaptığımız konutlarımızda, değil alt veya üst komşudan gelen sesleri, yan odadaki sesi bile engelledik. Yanınızdaki odada müzik dinleyen çocuğunuzun gürültüsü, bulunduğunuz odada hissedilmiyor."

SAĞLIĞI NASIL ETKİLİYOR?
Şehir hayatının olumsuzluklarının başında yer alan gürültü probleminin insan yaşamında çeşitli sorunlara yol açtığına dikkati çeken Pala, şöyle konuştu: "Gürültü insan hayatında uyku bozukluğundan tutun da beyinde basınç azalmasına kadar pek çok fiziki soruna yol açıyor. Migreni tetikliyor, dikkat bozukluğuna neden oluyor. Sadece fiziksel de değil psikolojik etkileri de var. Bunlarda çalışma yaşamında kişinin verimliliğini fazlasıyla etkiliyor. İnsan hayatının değerli olduğunun altını çizerek, gereken hassasiyeti gösterip konutlarımızda gürültüyü engelledik. 2500 watt'lık bir elektrik süpürgesi 76 desibellik bir gürültü yayar. Amacımız maksimum ses gürültü seviyesini otel konforunda bulunan standartlara getirmek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Strese karşı ses yalıtımı çözümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN