Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Voleybol hayattır

Eşi ve iki kızı da voleybolla iç içe olan Halkbank Bayan Voleybol Takımı Antrenörü Cengiz Akarçeşme'ye göre bu spor dalı, en etkili eğitim ve iletişim yöntemi

Giriş Tarihi: 10.11.2013
Halkbank Bayan Voleybol Takımı'nın başarılı antrenörü Cengiz Akarçeşme ve ailesi tam bir voleybol tutkunu. Uluslararası platformda ülkemizi başarıyla temsil eden, eşi de kendisi gibi voleybol antrenörlüğü yapan Cengiz Akarçeşme'nin iki kızı da voleybol oyuncusu. Bu renkli ve yaşamlarını voleybol üzerine kurmuş aileyle yaptığımız röportajımızı okurken en az siz de bizim kadar keyif alacaksınız...
Kendinizi tanıtır mısınız?
1974 Sinop Boyabat doğumluyum. Bana voleybolu sevdiren bir ablam (Nergis) ve bir kız kardeşim var (Esra). Evliyim, 10 (Duru) ve 14 (Eylül) yaşlarında iki kızım var. Babamın asker olması sebebiyle eğitim öğretim ve spor hayatım ülkemizin dört bir yanını gezerken devam etti. İlkokula Hakkari Yüksekova'da başladım ve liseyi Sakarya'nın Geyve ilçesinde tamamladım. Lisans eğitimimi Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Yüksek Lisans, Doktora eğitimimi Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünün Hareket ve Antrenman Bilimleri alanında tamamladım. Şu anda Gazi Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu, Antrenörlük Eğitimi Bölümü'nde Öğretim Görevlisi Doktor olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda Halkbank Bayan Voleybol takımının da Teknik Direktörüyüm.

Eşi de antrenör
Spor hayatınıza nasıl başladınız?

Voleybol oynamaya okul takımında başladım. Çok iyi bir voleybol eğitimi aldığımı söyleyemem. İmkanlarımız kısıtlıydı. Spor bir meslek olarak da görülmüyordu. Sakarya'nın Geyve ilçesinde yaşıyordum ve antrenman yapabilmek için her gün 35 kilometrelik bir yolculuk sonrası Sakarya'ya gitmem ve geri dönmem gerekiyordu. Bu olaya ailemin çok sıcak baktığını söyleyemem. Antrenörlüğe, Gazi Üniversitesi BESYO'yu kazandığım ilk yıl voleybol dersini yürüten Güner Sönmez'in yönlendirmesiyle başladım. Ne mutludur ki yıllar sonra aynı kurumda ben öğretim görevlisi oldum ve aynı şekilde onlarca öğrencimi antrenörlüğe başlattım. Birçoğu milli takımlarda görev aldı.
Ailenizden söz eder misiniz? Eşiniz ne işle uğraşıyor?
Eşim, hayat arkadaşım Gülhan, Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu. Özel bir okulda Beden Eğitimi Öğretmenliği ve okul voleybol takımının yardımcı antrenörlüğünü yapıyor. Büyük kızım Eylül lise 1 öğrencisi ayrıca Halkbank küçük kız takımında da voleybol oynuyor. Benden fazla madalyası olduğunu söyleyebilirim. Küçük kızım Duru, 5. sınıf öğrencisi. O da ablasının yolundan giderek voleybola başladı. Annem ve babam voleybol oynamıyor. Babam yaşarken bana çok büyük bir miras bıraktı, onurlu ve namuslu yaşayabilme mirasını. Annem ev hanımı. Allah onları başımızdan eksik etmesin.

ARKADAŞINA GÖNDER
Voleybol hayattır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN