Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedefleri başarmak

Altındağ Tandoğan İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri zor koşullarda yaşıyor. Onları hayata bağlayan en büyük olgulardan biri ise okulları

Giriş Tarihi: 14.11.2013
Gecekonduların arasında, maddi imkansızlıklara rağmen hayata kocaman gözlerle gülümseyen Altındağ Tandoğan İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinin en büyük hedefi başarılı olmak. Onlar, tüm zorluklara rağmen pes etmiyor, geleceğe umutla bakıyor. Satranç öğrenen, aerobik yapan, dart oynayan öğrenciler, akademik başarıları için de birçok engeli açıyor. Büyükşehir Belediyesi'nin Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi'nden faydalanan okulun öğrencileri, güler yüzlü öğretmenleri sayesinde hayata sımsıkı tutunuyor.

VALİNİN AD INI ALDI

Altındağ'da bulunmasına rağmen okul ismiyle dikkat çekiyor. 1958 yılında Sultan Murat İlkokulu adıyla eğitimöğretime açılan okula, mahallenin isminin Server Somuncuoğlu olarak değiştirilmesinin ardından eski Ankara Valisi Nevzat Tandoğan'ın soyadı verildi. 1959'dan bu yana bu isimle eğitim-öğretime devam eden okulun 2. kademesi ise 1967-1968 döneminde Telsizler İlkokulu binasında sadece birinci sınıfların kaydı alınarak başladı. Okul 1993 yılında ise Tandoğan İlkokulu ile birleşerek, Çalışkanlar İlköğretim adıyla eğitime devam etti. Bu karardan bir yıl sonra bölgede bulunan Çalışkanlar İlkokulu'yla isim karışıklığı yaşanması üzerine Valilik harekete geçerek, tekrar değişikliğe gitti. Okulun adı 1994 yılından itibaren tekrar Tandoğan İlköğretim olarak kayıtlara geçti.

TAM GÜN EĞİTİM
Şu an iki farklı binada öğrencilere 'ışık' olan Tandoğan İlkokulu'nda 460 öğrenci tam gün eğitim görüyor. Saat 08.30'da ders başı yapan öğrenciler, 12.00'ye kadar okulda kalıyor. 1 saatlik öğle arasının ardından 13.00'te tekrar sıralarına oturan minikler 14.30'da okuldan ayrılıyor. Tandoğan Ortaokulu'nda ise 348 öğrenci eğitim görüyor.

YETERLİ DEĞİL
İki blokta eğitim-öğretim veren okulda derslikler yeterli. Ancak laboratuar, atölye ya da bilişim sınıfı konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor. Okulda 1 fen laboratuarı, 1 atölye işlik bulunuyor. 15 şubede ders başı yapan öğrenciler, beden derslerini okulun bahçesinde yapıyor. Spor salonu bulunmayan okulda öğrenciler daha çok spor yapmak, sosyal etkinliklere katılmak istiyor.

SATRANÇ TURNUVASI YAPILIYOR
Okulda görev yapan öğretmenler ise öğrencilerin tüm bu zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için akademik eğitimin yanı sıra birçok etkinlik düzenliyor. Birkaç yıldır okulda satranç kursu veriliyor. İsteyen öğrencilerin eğitim aldığı kursun sonunda her yıl satranç turnuvası düzenleniyor. Satrancın yanı sıra öğrenciler okul bahçesinde sıraya girerek, dart oynamanın keyfini sürüyor.

SBS KURSU VERİLİYOR

Büyükşehir Belediyesi'nin Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi'ndeki etkinliklerden faydalanan öğrencilere akademik başarılarının artırılması için SBS kursu veriliyor. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle dershaneye gidemeyen gençler için belediye her yıl kurs düzenliyor. Okulun folklor ekibi de her yıl yarışmalara katılarak, okulu başarıdan başarıya taşıyor.

UZAKLAŞIYORLAR
Tandoğan İlkokulu ve Ortaokulu öğrencilerinin yaşadığı bölge Altındağ'ın maddi imkansızlıklar içinde bulunan bölgelerinden birisi. Ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin çoğunun evinde mutlaka hapishanede olan birileri var. Ya anneleri ya babaları ya kardeşleri… Böyle bir ortamda zor koşullar içinde eğitim gören öğrenciler sadece okulda 'nefes alıyor', sorunlardan bir nebze de olsa uzaklaşabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedefleri başarmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN