Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkent'te dönüşüm

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi'ni gezen Başbakan Erdoğan, TOKi evlerini inceledi. Erdoğan, "Bu proje dünyaya örnek" diye konuştu

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde yapımına devam edilen TOKİ evlerini gezdi. Erdoğan'ın gerçekleştirdiği sürpriz ziyarette TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel brifing verdi. Erdoğan'a ziyaretinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ve Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan da eşlik etti. Başbakan Erdoğan'ın inceleme sırasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve TOKİ Başkanı Karabel'e talimatlar verdiği gözlendi.

"DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ"
Önceki gün Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kursunlar'da inşa edilen konutların kura çekiminde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara kentsel dönüşüm projelerinin dünyaya örnek olduğunu söyledi. Gökçek, "7 milyon metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesinin Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz" diye konuştu.

SİTELER YAŞADI

Projeler sayesinde Mamak'ın kalitesinin artacağını ifade eden Gökçek şöyle konuştu: "1'inci Etap'ta 37 bin 243 metrekare ticari alan üretimi ihale edildi. Buranın da şu anda inşaatına başladık. Seçimden önce bitirebileceğimizi sanmıyorum. Ancak seçimden iki üç ay sonra tamamlayabileceğiz. Yine burada 48 bin 670 metrekarelik ticaret alanının da ihalesi yapılacak. Burada bir müjde vermek istiyorum. 37 bin metrekarelik yer bizim Siteler'deki esnafımıza verilecek" dedi.

90 bin kişilik şehir kurduk
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, ilçede devam eden kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi verdi. 5 yılda rekor kırdıklarını ifade eden Akgül, "Bir dönemde 90 bin kişilik yeni bir şehir inşa ettik. Sırada Ankara'nın en sorunlu bölgelerinden biri olan Gülseren-Anayurt'ta 2 bin konutun temel atma töreni var" diye konuştu.

Önemli bir gelişme
Bölgede 1100 gecekondu bulunduğunu hatırlatan Akgül, "850 gecekondu yıktık. Yüzde 75 oranında bir anlaşma sağladık. 19 Kasım'da Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın katılımıyla temel atma töreni yapacağız" dedi. Gülseren-Anayurt projesiyle bölgenin eski imajından kurtulacağını anlatan Akgül, "Burada 2 bin kişilik konut yükselecek" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent'te dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN