Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çoban giysisi keçe şehre indi

Giriş Tarihi: 19.11.2013

Çobanlık yapanların üzerinde gördüğümüz keçe, ipek kumaşla harikalar yaratıyor. Bu sanata gönül veren Filiz Duru'nun hayali ise atölye kurmak

Yazları serin, kışları sıcak tutan keçe kıyafetlere ilgi her geçen gün artıyor. İpek kumaşla birlikte yeni bir tarz oluşturan keçe ürünler, son yıllarda çoğaldı. Yünün sabun ve su ile dövülmesi sonucu ortaya çıkan yumuşak, hafif yapıya sahip keçeyi evde işleyen Filiz Duru, belediyenin tahsis ettiği karavanla işlediği ürünü satıyor. Duru, hayatını keçeden kazanıyor.

KOL GÜCÜ GEREKİYOR

Keçe işlemeyi kurslarda öğrendiğini vurgulayan Duru, "Keçeyi açmak için dövme işini evde kendi imkanlarımla yapıyorum. Önce yünü alıyor, sabun ve ılık su yardımıyla açana kadar dövüyorum. Tabii bu iş için kuvvet gerekiyor. Üç, dört defa bu işlemi uyguluyor, durulayıp, ütülüyorum. Böylelikle keçe işlenmeye hazır hale geliyor. Keçeyi farklı renklere boyayarak güzel bir işçilik ortaya koymaya çalışıyorum" dedi. Saf keçenin yanı sıra ipeksi kumaşlarla desteklenen kıyafetlerin de tercih edildiğini belirten Filiz Duru, "Keçe sağlıklı bir malzeme. Radyasyonu önleme gibi bir faydası da bulunuyor. Keçe aynı zamanda yalıtım malzemesi. Sıcağı ve soğuğu geçirmez. Toz tutmaz. Ses geçirmez. Osmanlı İmparatorluğu döneminde savaşa gidilirken atların ayaklarına ses çıkarmaması için de kullanıldı. Keçe tamamen organik" diye konuştu.

3 ÇOCUK OKUTUYOR

Keçeden kazandığı parayla 3 çocuğunu okuttuğunu söyleyen Duru, şöyle konuştu: "Aslında bu sanat Anadolu kültürünün bir öğesi. Zamanla kaybolmuş. Kökeninin Anadolu olduğunu söylersem yanlış olmaz. İlerleyen yıllarda bu mesleğin devamı ve yaygınlaşması için atölye açmayı planlıyorum. Yine bu kültürün kaybolmasını önlemek için öğrenciler yetiştirmek gibi güzel hayallerim var."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çoban giysisi keçe şehre indi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN