Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ah o Japon çizgi filmleri yok mu?

Japonlar'a duyulan sevginin bir nedeninin de Japon çizgi filmleri olduğu gün yüzüne çıktı. "Japonca Yarışması"na katılan Türk yarışmacıların büyük bölümünün Japon çizgi filmlerinden etkilendiği belirlendi

Giriş Tarihi: 21.11.2013
Türk Japon Vakfı Kültür Merkezi'nde bu yıl 22.'si düzenlenen "Ankara Japonca Yarışması"nda katılımcılar sahneye çıkarak Japonca yeteneklerini sergiledi. Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen 20 yarışmacı, jüri üyelerinin sorularına Japonca cevap verdi. Katılımcılardan bazıları akıcı şekilde konuşurken kimi de bazı bölümlerde hata yaptı. Jüri ve salondaki izleyicileri de içine çeken çok ilginç konular ve katılımcıların hevesli anlatım biçimleri sayesinde yarışma boyunca keyifli anlar yaşandı.

11 YAŞINDA BAŞLADI

Türk-Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. C. Tayyar Sadıklar ile Japonya Büyükelçisi Yutaka Yokoi'nin de hazır bulunduğu yarışmada "Bir sonraki dileğim" başlıklı bir konuşma yapan Utku Aksoy isimli yarışmacı, 11 yaşında ilgi duyduğu animasyonlar sayesinde Japonca öğrenmeye başladığını anlattı. Annesinin yazdırdığı bir kursta Japoncası'nı ilerlettiğini anlatan Aksoy, "Şimdi Erciyes Üniversitesi'nde Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okuyorum. Hiç Japonya'ya gitmedim. Birinci olursam Japonya seyahati kazanacağım" dedi.

Dereceye girene bilet hediye
"Sevdiğim insanla başlayan değişimim" başlıklı konuşma yapan Tuba Büşra Yalçın da küçükken gördüğü bir fotoğraftaki çizgi film karakterlerine duyduğu ilgi nedeniyle Japonca öğrenmeye başladığını ifade etti. Japoncası'nı ilerlettiğini ve şu an Erciyes Üniversitesi'nde Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü 3. sınıfa devam ettiğini söyleyen Yalçın, bu sayede birçok ilginç yönü bulunan Japon kültürünü tanıma imkanı bulduğunu dile getirdi. Yarışmada dereceye girenlere Japonya uçak bileti ile Japonca öğrenmeyi destekleyen hediyeler verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ah o Japon çizgi filmleri yok mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN