Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni bir cazibe merkezi doğuyor

Giriş Tarihi: 21.11.2013

En hızlı gelişen ilçeler arasında Ankara'da 1'inci, ülke genelinde 30'uncu sırada yer alan Kazan, doğal güzellikleri, kültürel zenginlikleri, istihdam imkanlarıyla dikkat çekiyor

Başkent'e 47 kilometre mesafede bulunan Kazan, her yönüyle Ankara'nın cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Son yıllarda müthiş bir gelişim ve değişim yaşayan Kazan, 2000 yılı nüfus sayımı itibari ile 29 bin 773 nüfusa sahipken, 2007 yılında yapılan adrese dayalı nüfus sayımında 36 bin 147 nüfusa ulaştı. Bugünlerde ise ilçe nüfusu 45 bini geçti. Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri, ulaşım kolaylığı ve istihdam imkanlarının fazla oluşu, Kazan'a göçü artırdı. Kazan, en hızlı gelişen ilçeler içinde Ankara'da 1'inci, ülke genelinde 40'ıncı sırada bulunuyor.

Göreve başladığınızda Kazan ile ilgili öncelikle yapılmasını istediğiniz neydi?
Seçildikten sonra ilk olarak, her seçim öncesi başkan adaylarının yapmayı vadettiği ancak bir türlü yapılamayan, bu nedenle de adı vaat köprüsüne çıkan, her yıl çok sayıda trafik kazalarına neden olan Ovaçayı Köprüsü'nü, çok kısa sürede ve belediyemizin kendi imkanları ile yaparak ulaşıma açtık. Yine göreve başladığımda Kazan'ın altyapısı içler acısı bir durumdaydı. Düşünün kanalizasyon diye bir şey yok, çoğu yerde açıktan akıyor ve insan sağlığını müthiş olumsuz etkiliyordu. Asbest borulardan oluşan 10 kilometrelik içme suyu şebekesini iptal ederek yerine 250 kilometrelik yeni iletim hattı yaptık. ASKİ tarafından yapılan ve 350 bin nüfusa yetecek şekilde inşa edilen son teknoloji ürünü içme suyu arıtma tesisi tamamlandı ve kullanılıyor. Kanalizasyon hattını da tamamen yeniledik ve 100 kilometrelik hat döşedik. Birçok ilimizde ve ilçemizde bulunmayan yağmur suyu atık toplama hattını da Kazan'da şehir içine döşedik.
Kazan ile ilgili en büyük hayaliniz nedir?
Benim bir kaç büyük hayalim vardı. Bunlardan birisi Kazan'a kent meydanı yapmak diğeri de ilçeme üniversite kazandırmaktı. İkisi de gerçekleşiyor. Yine doğalgaz bizim için bir hayaldi. Ben daha o yıllarda doğalgazın hayalini kurmuştum. Çok şükür 2009 yılından bu yana insanlarımı doğalgazla buluşturarak, onları odunun kömürün isinden kurtardım. Yeniden seçilirseniz projeleriniz var mı? n Elbette var. Hem de birçok projemiz var. Kazan şu anda Ankara'nın dış ilçeleri içerisinde ilk sırada Türkiye genelinde ise 30. sırada. 9 yıl önce Kazan köyden yeni çıkmış bir kasaba görüntüsündeydi. Bu kadar kısa sürede bu kadar büyük bir değişim ve gelişim, üniversitelerin ilgili bölümlerinde tez konusu oldu. Biz, tüm yatırım ve getirilen hizmetlerden çok memnunuz.

Kazan, benim için en güzel yuva
Yapmak isteyip de yapamadığınız bir proje var mı?
Gelirken fark etmişsinizdir. Saray Mahallemiz büyük ölçüde sanayi bölgesi olmuş durumda ve müthiş bir trafik yoğunluğu yaşanıyor o bölgemizde. Üstelik yakın zamanda bu yoğunluk daha da artacak. Biliyorsunuz Türkiye'nin 'Kanal İstanbul'dan sonraki en büyük ikinci projesi Kazan Savunma Sanayi Kümelenmesi Projesi'dir. Bu dev proje gerçekleştiğinde Kazan çok daha büyüyecek, çok farklı bir konuma gelecektir. Bu nedenle buraya bir köprülü kavşak yapılması ve Ankara-Kazan Karayolu'nun genişletilmesi gerekiyor. İnşallah onu da önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz.
Kazan'ın en büyük ihtiyacının ne olduğunu düşünüyorsunuz?
Büyük bir kültür sarayı ve otel en büyük eksikliğimiz ki bunun giderilmesi için de çalışmalara başladık, projelerimiz hazır yakında temel atacağız.
Kazan benim için "……" boşluğu tamamlar mısınız?
Kazan benim için en güzel yuvadır, hayattır.

Sanatın başkenti
Gelecekte hangi projenizle anılmak istersiniz?
Kazan'ı kültür ve sanatın, başkentin başkenti yapmak gayretindeyiz. Sosyal tesislerle birlikte Kazan'ın markalaştırmak istiyoruz. İnsanların bir köyün nasıl marka, model bir ilçeye dönüştüğünü görmelerini istiyoruz. Bu şekilde de Kazan'a değer katan biri olarak anılmak istiyorum.
Bugüne kadar yapılmış en geniş çaplı çalışmanız nedir?
Kazan'da çok büyük çalışmalar yapıldı. Şu anda en büyük çalışma belediyemizin yeni hizmet binasının da bulunduğu kompleks inşaatı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni bir cazibe merkezi doğuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN