Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Drina, Balkanlar'ı Anadolu'ya bağlıyor

Giriş Tarihi: 24.11.2013

TRT HD'nin Drina Köprüsü belgeselinde, spor tarihimize damga vuran Balkan kökenli sporcular, Anadolu'nun kendileri için önemini anlatıyor

Türkiye açısından her zaman önemini koruyan, ortak bir tarih ve kültür mirasına sahip olduğumuz Balkan coğrafyası, TRT HD tarafından hazırlanan bir belgesele konu oldu. Balkan Savaşları'nın 100. yılı dolayısıyla geçtiğimiz yıl çekimlerine başlanan "Drina Köprüsü" adlı belgesel, "büyülü ve hüzünlü" bir Balkan masalını anlatıyor. Çekimleri Türkiye, Bulgaristan, Makedonya, Belgrad, Bosna-Hersek ve Karadağ'da gerçekleştirilen belgesel, Türk spor tarihine damga vuran Balkan kökenli sporcu ve spor adamlarının diliyle, eski Osmanlı toprağı olan Balkanlar'ın farklı bir yüzünü izleyiciye aktarıyor.

BELGESELDE KİMLER YOK Kİ!
İlk bölümü 1 Aralık'ta Kürşat Özkök koordinatörlüğündeki TRT HD'de yayınlanacak belgeselde kimler yok ki! Hagi, Prekazi, Simoviç, Boliç, Begoviç, Kovaçeviç, Naim Süleymanoğlu, Halil Mutlu, Tümer Metin ve diğerleri… Savaşın yakasını hiç bırakmadığı Balkanlar'dan Türkiye'ye gelerek, burada ayrı ayrı başarı hikayelerine imza atan spor tarihinin yıldız isimleri, en samimi halleriyle Drina Köprüsü belgeseline misafir oluyor. Belgesel bir anlamda, Türk sporseverlerin göğsünü kabartan bu isimlere bir vefa borcu niteliği taşıyor.

"ÇOK SICAK KARŞILANDIK"
Belgeselin Balkan kökenli sporcular üzerinden Türk-Balkan dostluğunu anlattığını söyleyen Yönetmen Zeynep Keçeciler, gittikleri tüm ülkelerde çok sıcak karşılandıklarını ve çekimlerin hem oldukça keyifli hem de aydınlatıcı olduğunu belirtti. Balkanlar'ın Türk tarihi açısından her dönem önemli olduğuna dikkat çeken Keçeciler, "Drina Köprüsü'nün tarihi önemi çok büyük. Her şeyden önce bir Mimar Sinan eseri. Sokullu Mehmet Paşa'nın doğum yeri olan Vişegrad'a 1577'de yapılmış. Köprü, Osmanlı'nın payitahtı İstanbul'u Balkanlar'a bağlıyor. Şimdi de ünlü Balkan sporcuları ve Balkan kültürünü bize bağlıyor" dedi.

SÜLEYMANOĞLU EFSANESİ

Drina Köprüsü belgeselinde, sadece futbolcular değil, Türk spor tarihinde iz bırakmış tüm sporcu ve spor adamlarıyla röportajlar yer alıyor. Bunların arasında halter şampiyonu Naim Süleymanoğlu da var.

DOSTLUK BALKANLAR'DAN
Yapımcı ve spor programı yönetmeni Mahmut Yalav ise Balkanlar'ı farklı bir bakış açısıyla ele alan Drina Köprüsü belgeselinin roman tadında, keyifle izleneceğini söyledi. Yalav, "Hava durumu bültenlerinde sık kullanılan bir klişe vardır: 'Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası…' Bunu orada çok iyi öğrendik ama bir şey daha öğrendik; dostluk da Balkanlar'dan geliyor. Gittiğimiz hiçbir yerde yabancılık çekmedik. Hep memleketimizde gibi olduk" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Drina, Balkanlar'ı Anadolu'ya bağlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN