Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Askerler özel seçiliyor

Anıtkabir'de iki saatlik nöbetleri süresince hareket etmeyen, nöbet değişimleri ilgiyle izlenen saygı nöbetçileri özel seçiliyor

Giriş Tarihi: 25.11.2013
Onlar özel seçilen askerler… Anıtkabir'de iki saatlik nöbetleri süresince hareket etmeyen, nöbet değişimleri ilgiyle izlenen 'saygı nöbetçileri' özel seçiliyor. En kısa boylusu 1.80 metre olan askerler, 'hareketsiz durabilmeleri için topuklarından iğne yapıldığı' söylentilerine ise sadece gülüyor. Atatürk'e gösterilen saygının sembolü olan askerler nöbetleri boyunca hareket etmiyor. Mehmetçiğin iki saatlik nöbetlerinin ardından yaptıkları değişim ise yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

KİBARCA UYARILIYORLAR

Askerlerin nöbet süresince hareketsiz durmaları ziyaretçileri şaşırtıyor. Bazı vatandaşlar, saygı nöbetçilerinin heykel olup olmadığını anlamak için silahlarını almaya veya onları hareket ettirmeye çalışıyor. Böyle durumlarda nöbetçilerin yanındaki sivil kıyafetli askerler ziyaretçileri kibarca uyarıyor.

6 NOKTADA NÖBET
Anıtkabir'de 6 noktada saygı nöbeti tutuluyor. Nöbetçilerin ikisi Aslanlı Yol'un başında, ikisi bayrak direğinin bulunduğu alanda geri kalanları ise mozole binasının girişinde nöbet tutuyor. Saygı nöbetçilerinden oluşan tören askerleri, Anıtkabir ve Devlet Mezarlığı'nda düzenlenen törenlerde görev alıyor. Anıtkabir'deki törenlerden önce askerler tören kıyafetlerini giyiyor. Gıda takviyesi alan Mehmetçik, daha sonra bölük binasının önünde toplanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askerler özel seçiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN