Dershanelere 1 milyar TL

Başkent'te faaliyet gösteren toplam 350 dershanede 150 bini aşkın öğrenci eğitim görüyor. Dershanelerin velilere faturası yıllık 1 milyar TL'yi buluyor

Giriş Tarihi: 25.11.2013
Son günlerin popüler gündem maddelerinden biri olan dershanelere yalnızca Ankaralı velilerin cebinden yıllık 1 milyar TL çıkıyor. Ankara'da faaliyet gösteren 350 dershaneden 150 bine yakın öğrenci yararlanırken onlarca merdiven altı dershane ise vergi ödemeden ve çalışanlarına sosyal güvence vermeden çalışmaya devam ediyor.

20 BİN TL'YE DER SHANE

Türkiye'nin başkenti Ankara'da yer alan toplam dershane sayısı 350'yi buluyor. Yıllık ücretleri 2 bin TL ile 20 bin TL arasında değişen dershane bedelleri ise velilerin cebini yakıyor. Birçok velinin maddi yetersizlik nedeniyle çocuklarını dershanelere gönderememesi ise eğitimde fırsat eşitliğini alt üst ediyor. Her velinin cebinden yıllık ortalama 7 bin TL dershanelere akıp giderken, bu rakam Ankara genelinde 1 milyar TL'ye ulaşıyor.

VELİLER İKİYE BÖLÜNDÜ
150 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü dershaneler arasında merdiven altı dershanelerde bulunuyor. Vergi ödemeden ve çalışanlarına sosyal güvence sağlamadan eğitim veren birçok dershane çalışmaya devam ediyor. Mevcut eğitim ve sınav sisteminde dershanelerin kapatılmasının, velileri kayıt dışı özel derse sürükleyeceğini savunanlar bulunurken dershanelerin bir kısmının öğrencileri farklı mecralara yönlendirdiklerini savunan veliler ise kapatılmayı destekliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershanelere 1 milyar TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN