Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yenimahalle'ye kadın danışma merkezi açıldı

Giriş Tarihi: 26.11.2013 14:15

Ankara Yenimahalle Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'nde Kadın Danışma Merkezi'ni hizmete açtı.

Kadınların her türlü sorunlarını paylaşabilecekleri Kadın Danışma Merkezi'nde, sosyal hizmetler uzmanı, psikolog, acil tıp teknisyeni, sosyolog ve çocuk gelişimi-eğitimi öğretmeni hizmet verecek. Telefonla danışmanlık hizmeti almanın da mümkün olduğu merkezde, kadınları güçlendirmeye yönelik çalışmalar yürütülecek.

Yoğun katılımın olduğu açılışta söz alan Kadın Danışma Merkezi Sorumlusu Dicle Sever, 'Şiddet ve şiddetle mücadele, kadınların çözüm arayışlarına destek olmak, psikolojik ve hukuksal danışmanlık, sosyal hizmet uygulamaları, sağlık ve istihdam konularında hizmet veren kurumlar hakkında merkezimize gelen kadınlarımıza bilgilendirme yapacağız.' dedi.

"ÇOCUKLAR ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRIYOR"
Toplumsal cinsiyetçiliğe karşı mücadele edilmesi gerektiğini dile getiren Sever, şunları söyledi: 'Cinsiyeti kız olduğu için daha anne karnında öldürülen nice bebek var. Gebe kadına şiddet nedeniyle bebekler sağlıksız doğuyor. Her gün 25 kadın töre kurbanı oluyor. Eşten veya bir başka erkekten şiddet görüyor. Dayak atan babasını gören çocuk ileride şiddete meyilli olurken, dayak yiyen kadını gören kız çocuklar da şiddeti meşrulaştırıyor. Bu çok ciddi bir toplumsal sorun. Kısır döngü söz konusu. Kadınlar iyi eğitim alıp, ekonomik bağımsızlığını kazanırsa, kendine güven duyar ve şiddetin önüne büyük oranda geçmeyi başarabilir. Kız ve erkek çocuklarımızı iyi eğitmediğimiz takdirde gelecekte de benzeri sorunların yaşanmasını önlememiz çok zor.'

Merkez sorumluları, kadınların sorularını cevaplayıp, tavsiyelerini dinledi. Ardından kadınlar Kültür ve Sosyal İşler tarafından açılan kadına yönelik şiddetin ve hikayelerin fotoğraflandığı sergiyi gezdi.

Hafta içi her gün 08.00 ile 17.00 arası hizmet verecek merkeze 0312 332 08 71 â€" 0312 335 22 96 numaralı telefonlardan da ulaşılabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenimahalle'ye kadın danışma merkezi açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN