Babacan: Ankara sanayi kenti

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Ankara'nın ticaret ve sanayi şehri olma özelliğinin son yıllarda öne çıktığını belirterek, "Ankara artık memur değil sanayi kenti" dedi

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından Rixos Otel'de düzenlenen Ankara Kent Ekonomileri Forumu'nda yaptığı konuşmada, Başkent'te son 11 yılda yaşanan değişim ve dönüşümün her türlü takdirin ötesinde olduğunu, bunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in çok büyük katkısı bulunduğunu ifade etti.

SON YILLARDA ÖNE ÇIKTI
Kentlerin, ekonominin çok önemli unsurlarından biri haline geldiğini söyleyen Babacan, Ankara'nın yıllarca memur şehri olarak anıldığını, idari, yargı ve yasama birimlerinin merkezinin burada bulunduğunu anlattı. Babacan, son yıllarda ise Ankara'nın bir ticaret ve sanayi şehri olma özelliğinin her zamankinden daha fazla öne çıktığını söyledi.

NÜFUSUMUZ AVRUPA'DAN FAZLA
Ankara ekonomisinin yüzde 72'sini hizmetler, yüzde 24.6'sını sanayi, yüzde 2.9'unu tarım sektörlerinin oluşturduğunu, geçen yıl Ankara'dan yapılan ihracatın 7 milyar doları geçtiğini vurgulayan Ali Babacan, Ankara'nın 5 milyonluk nüfusuyla 8-9 AB üyesinden daha fazla nüfusa sahip olduğunu ifade etti.

HEDEFİMİZ TİCARETTE BİR NUMARA OLMAK
Büyükşehir
Belediye Başkanı Melih Gökçek ise Ankara için çeşitli hedefler belirlediklerini, önümüzdeki 5 sene içinde bu hedefleri gerçekleştireceklerini kaydetti. Ankara için ilk hedeflerini, ticarette bir numara olmak şeklinde açıklayan Gökçek, Ankara'nın alışveriş merkezlerinde kişi başına düşen 215 metrekare ile bir numara olduğunu dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babacan: Ankara sanayi kenti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN