Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıktırılan Mevlevihane yeniden inşa ediliyor

Cumhuriyet'in ilk yıllarında yıktırılan mevlevihane, yeniden kazandırılıyor. Mevlevihane, kültür sanat merkezi olacak

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Evliya Çelebi'nin ünlü Seyahatnamesi'nde adı geçen ancak Cumhuriyet'in ilk yıllarında, yol yapımı nedeniyle yıktırılan Ankara Mevlevihanesi, Hamamarkası'nda, eskisine yakın bir bölgede yeniden inşa ediliyor. Mevlevihane'nin kültür-sanat merkezi olarak kullanılacağını belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, yapının Mevlevi kültürünün Başkent'e tanıtılmasında önemli rol üstleneceğini kaydetti.

"KORUNMADIĞI İÇİN YIKILDI"
Ankara'nın en önemli tarihi eserlerinin Altındağ'da bulunduğuna dikkat çeken Tiryaki, eserlerden birçoğunun ilgisizlik veya yanlış uygulamalar nedeni ile yıkıldığını ifade etti. Cenab-ı Ahmet Paşa Camii avlusunda yer alan Ankara'nın tek mevlevihanesinin de korunamadığını dile getiren Tiryaki, "Bunu öğrendikten sonra mevlevihaneyi tekrar yapmak için harekete geçtik" dedi.

SEYAHATNAME'DE GEÇİYORDU
İstanbul' daki Galata, Yenikapı, Üsküdar mevlevihanelerinin yanı sıra Konya ve daha birçok şehirde Mevlevihane bulunuyor. Ulucanlar'da 84 yıl önce yıktırılan Mevlevihane ise Ankara'nın tek mevlevihanesiydi. Altındağ Belediyesi tarafından yeniden inşa edilecek Mevlevihane, yol açma ve park çalışmaları dolayısıyla Belediye Başkanı Nevzat Tandoğan döneminde yıktırılmıştı. Evliya Çelebi de Seyahatnamesi'nde bu mevlevihaneden söz ediyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıktırılan Mevlevihane yeniden inşa ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN