Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hava koşullarına dikkat!

Farklı hava koşullarında güvenli yolculuk yapmak için bu ipuçlarını mutlaka dikkate almalısınız. Yağışlı havada araç kullanmaktan artık çekinmenize gerek kalmayacak

Giriş Tarihi: 30.11.2013
Çoğu araç sürücüsü yağışlı hava koşullarında araç kullanmaktan çekinir. Yağışın olumsuz etkisinin yanı sıra yolların durumu da sürücüyü zor durumda bırakarak tehlikeli bir yolculuk geçirmesine neden olabilir. Bu gibi sorunlarla baş edebilmek için bazı sürüş tekniklerine mutlaka dikkat etmek gerekiyor. İşte farklı hava koşullarında güvenli sürüş ile ilgili birkaç ipucu…Araçlar ve lastiklerden dökülen benzin, kurum, toz ve kalıntıların yol yüzeyinde birikmesi ve yağmur yağdıktan sonra yağmur suyuyla birleşmesi sonucu kaygan bir yol yüzeyi oluşur. Bu da aracın kaymasına ve patinaj yapmasına neden olabilir. Yağmurlu havalarda, ıslak ve kaygan yüzeylerde araç kullanma konusunda rahat olmak aslında çok kolaydır.
Yağmurlu havalarda yapılması gerekenler

Yavaşlayın
Lastiklerin yol tutuşu, yağışlı havada azalır. Bu nedenle hızınızı azaltın. Yağmurlu havada hızlı araç kullanmak, kızaklama ile sonuçlanabilir. Kızaklama, yol yüzeyi ile lastikler arasında su katmanı oluştuğunda olur. Fiilen, lastikler yola temas etmez. Direksiyon ve fren hakimiyetini kaybedebilirsiniz.

Durma mesafesini arttırın
Öndeki araçla aranızdaki mesafeyi arttırın. Şiddetli yağmurda durma mesafesini 2 katına çıkarın. Pedallar üzerindeki baskıyı azaltın. Yavaşlarken, gaz pedalı üzerindeki baskıyı azaltın, kaymayı önlemek ve kontrolü kaybetmemek için kademeli olarak yavaşlayın.

Buğulanmayı önleyin
Ön cam için kalorifer veya klimayı ön cama üfleyecek şekilde ayarlayın. Arka görüşün kısıtlanmaması için sık sık rezistansınızı kullanın. Kışın buğu önleyici cam sıvıları kullanın veya daha klasik çare olan temiz bir bez veya kağıt mendil ile buğuyu silebilirsiniz.

Farlarınızı açın
Yağmur ve çiseleme, sürücülerin görüşünü azaltır. Dolayısıyla farlarınızı yakmanız, karanlık ve karanlığa yakın havalarda diğer sürücülerin sizi daha iyi görmelerini sağlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hava koşullarına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN