Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balkan sporcuların hikayesi 'Drina'da

Türk spor tarihine damgasını vurmuş Balkan kökenli sporcuların yaşam hikayelerini konu alan "Drina Köprüsü" bugün ilk bölümüyle TRT HDekranlarında

TRT-HD tarafından yapılan ve bugün yayımlanmaya başlanacak olan "Drina Köprüsü" belgeselinde, Türk spor tarihine damgasını vurmuş Balkan kökenli sporcuların sportif yaşamlarının öyküsü konu alındı. Belgeselde Ali Şen, Elvir Boliç, Georgehe Hagi, Mirsat Kovaçeviç, Naim Süleymanoğlu, Zoran Mirkoviç, Zoran, Nevriye Yılmaz, Neriman Özsoy, Simoviç, Cevat Prekazi, Şeker Begoviç, Harun Erdenay, Tarık Hodziç gibi önemli spor adamlarının öyküleri işleniyor.

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞTILAR
Bulgaristan, Makedonya, Belgrad, Bosna- Hersek ve Karadağ gibi 5 farklı ülkede çekimleri yapılan "Drina Köprüsü" belgeseli yapılan tanıtım toplantısının ardından bugün izleyiciyle buluşuyor. TRT belgesel tarihinin en önemli yapıtlarından birini teşkil edecek "Drina Köprüsü" belgeseli için TRT-HD Kanal Koordinatörü Kürşat Özkök'ün yönetiminde ve yönlendiriciliğinde, TRT-HD ve TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü'nden uzman bir ekip oluşturuldu. Bu ekip aylar boyunca, gece-gündüz süren çalışmaların sonucunda Drina Köprüsü belgeselini ortaya koydu.

OSMANLI DÖNEMİNDE YAPILDI
Sırbistan
topraklarındaki Vişegrad'da bulunan Drina nehri üzerindeki Drina Köprüsü, Osmanlı İmparatorluğu'nun en büyük sadrazamlarından Sokullu Mehmet Paşa tarafından yaptırıldı. Köprünün bulunduğu yerleşim yerine Saraybosna'dan birkaç saatlik yolculuk ve çok sayıda tünellerden geçilerek ulaşılabilir. Drina nehri "ağlayan nehir" olarak da biliniyor. Balkanlar'ı kasıp kavuran iç savaş ve çatışmalarda dramatik olaylar bu civarda yaşandı. İvo Andriç adlı yazarın, bu köprü üzerine yazdığı, Belgrad'da yayınlanmış romanı da bulunuyor.

TARİHİ VE KÜLTÜREL YAPIT
"Drina
Köprüsü Balkanların Hüzünlü Öyküsü" belgeselinin birinci bölümü bugün saat 20.30'da yayına girecek. Haftada bir olmak üzere her biri 30 dakikalık bölümler, 5 bölüm halinde TRT-HD ekranlarından yayınlanacak. Aynı gün TRT ANADOLU kanalından saat 22.30'da yayınlanacak, TRT SPOR kanalında 6 Aralık Cuma günü saat 21.30'da ilk bölümü yayına girecek. Birbirinden ilginç sportif yaşam öykülerinin işlendiği, bununla birlikte, yüzlerce yıl Osmanlı toprağı olan Balkanlar'ın son dönemde yaşadığı trajedilerden de kesitlerin yer aldığı belgesel, spor temalı olsa da arka planında, tarihi, kültürel, toplumsal konuların da yer aldığı bir yapım olacak.

BELGESEL TOPLANTIDA ANLATILDI
Belgeselin
ortaya çıkmasında TRT-HD Kanal Koordinatörü Kürşat Özkök ile TRT Belgesel Programlar Müdürlüğü'nün büyük katkısı var. Özkök, "Drina Köprüsü" isimli belgeselin tanıtımı için basın toplantısı düzenleyerek projeyi anlatttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balkan sporcuların hikayesi 'Drina'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN