Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nükleer anlaşma 'canlandıracak'

Son aylarda durgunlaşan konut sektörü, İran ve BM Güvenlik Konseyi arasındaki nükleer müzakerelerin anlaşmayla sonuçlanmasıyla umutlandı

Giriş Tarihi: 1.12.2013
Türk konut sektörünün İran'ın nükleer programını sınırlandıran anlaşmayla canlanması bekleniyor. Piyasada anlaşmanın en çok Türkiye ve Türk lirasına olumlu etkisi olacağı düşünülüyor. Anlaşmanın ardından petrolün yanı sıra dolar ve altında da gerileme yaşandı. Tüm bu gelişmeler, kışın durgunluğa giren konut sektöründe yankı buldu.

BAYRAM HAVASI

Başkent'in önemli sektör temsilcileri, İran ile anlaşmanın önemli olduğuna işaret etti. Ortadoğu'da yaşanabilecek herhangi bir olumsuz durumda, negatifliğin konuta yansıdığını vurgulayan sektör temsilcileri, "İran ile varılan nükleer anlaşma piyasalarda rahatlama yarattı. Döviz ve altın fiyatlarındaki düşüş, piyasalarda bayram havası oluşturdu. Dileğimiz genel bir krizin yaşanmaması. Çünkü doğabilecek küresel bir kriz, tüm dünyayı etkisi altına alır" yorumunda bulundu.

'PİYASA DA DURGUNLUK SÜRÜYOR'
Anlaşmanın Türk konut sektörünü ciddi şekilde etkileyebileceğine dikkat çeken sektör temsilcileri şöyle konuştu: "Şu anda konut satışlarında ciddi bir durgunluk var. Küresel bir kriz, bu durgunluğu daha ileri seviyelere götürebilir. Bizim endişemiz de bu. Alım psikolojisi diye bir olgu var. Kriz, afet gibi olaylar insanlarda 'Ne oluyoruz' diye bir tedirginlik yaratıyor. Bu tedirginlik de alım psikolojisini hemen kırar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nükleer anlaşma 'canlandıracak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN