Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzak Köyün şalvarlı ressamı Ayfer

"Şalvarlı Picasso" olarak sanat camiasında da tanınan doğuştan ressam Ayfer Bozkurt, resim yeteneğiyle usta isimleri bile kendine hayran bırakıyor

Kazan'ın Tekke köyünde doğup büyüyen ve hiçbir eğitim almadan tuvale muhteşem eserler çizen Ayfer Bozkurt, sanat camiasında "Şalvarlı Picasso" olarak tanınıyor. Resim kariyerine bir matbaanın mürekkep artıklarıyla başlayan Bozkurt, artık yağlı boyayla çalışıyor. Bozkurt, ev işleri ve çiftçilikten arta kalan zamanlarda yaptığı resimlerle usta ressamları dahi kıskandırıyor.

ATIK MÜREKKEPLE BAŞLADI
Çocukluğundan bu yana resim aşkıyla yanıp tutuşan ve bulduğu her fırsatta yeni eserler ortaya koyan Şalvarlı Picasso Ayfer Bozkurt, "Haydi Kızlar Okula" kampanyasıyla köylerine gelen Erdem Peker ve Resim Öğretmeni Fatma Aslan'ın keşfiyle dikkatleri üzerine çekti. Bozkurt, köylerine gelen bir fotoğrafçının kendisine yağlı boya ve tuval hediye etmesiyle çalışmalarına hız verdi.

200'DEN FAZLA ESER

Kazan Belediyesi'nin de kayıtsız kalamadığı sanatçı, şu anda yapımı devam eden Satı Kadın Müzesi için elinden fırçasını düşürmüyor. Bugüne kadar 200'den fazla esere imza atan ve hiçbir eğitim almadan yalnızca sevdiği için bu işe başlayan Bozkurt, Hikmet Çetinkaya ve Prof. Hasan Pekmezci gibi usta isimlerden de tam puan aldı.

DALİ VE PİCASSO GİBİ
Son nefesini verinceye kadar resim yapmak istediğini vurgulayan Bozkurt, dünyaca ünlü ressamlar Salvador Dali ve Pablo Picasso'nun resimleriyle kendi resimleri arasında bağ kuruyor. Sergilerle eserlerini daha geniş kitlelere sunmak isteyen Bozkurt, Kazan Belediyesi'nin kendisi için hazırladığı atölyede, Türkiye'nin ilk kadın milletvekillerinden olan Satı Kadın'la ilgili eserlerini tuvale yansıtıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzak Köyün şalvarlı ressamı Ayfer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN