Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancı turistler büyük ilgi duyuyor

Antikacılar Çarşısı olarak bilinen Ankara Kalesi'ndeki çok sayıda antika dükkanı, tarihe ışık tutuyor

Giriş Tarihi: 3.12.2013
Ankara Kalesi'ndeki "Antikacılar Çarşısı", tarihe gönül verenlerin mekanı olmaya devam ediyor. Kale içindeki çarşıda, çok sayıda antika dükkanı ve farklı türde eserler bulunuyor. Bunların arasında tablo, silah, koşum takımı, avize ve vazolar var. Yabancıların antikalara ilgi gösterdiğini söyleyen esnaf, satışların azalmasından şikayetçi.

TURİSTLER İLGİ GÖSTERİYOR

Antikalara daha çok ABD, İtalya, Avustralya, Almanya ve İngiltere'den gelen turistlerin ilgi gösterdiğini söyleyen çarşı esnafı, Osmanlı döneminin kültürünü yansıtan eserlere de yoğun ilgi olduğunu kaydetti. Mesleğinin aynı zamanda gönül işi olduğunu vurgulayan Şahin Erciyes, "30 yıldır bu işi yapıyorum. Bu meslek, bitmek bilmez bir tutkudur" dedi.

"ONLAR YOL GÖSTERİCİ"
Müşteri profilinin farklılık gösterdiğini anlatan Erciyes, "Dükkana çok sayıda müşteri geliyor. Tarihi bilen, kültürlü kişiler de geliyor. Biz bu insanlardan bilgi ediniriz. Hem eserin kalitesini hem de maddi değerini anlıyorlar. Onlar bizim için yol gösterici" dedi.

MESLEĞİMİZ PARA KAZANDIRMIYOR
Antikaya eskisi kadar rağbet olmadığını belirten Şahin Erciyes, "Mesleğimiz para kazandırmıyor. Buradaki dükkanlarda Osmanlı dönemi ve Ankara'yı ilgilendiren eserler başta olmak üzere çeşitli dönemlerden kalma malzemeler satışa sunuluyor. Antikacılarda 500 TL'den 20 bin TL'ye kadar eser bulunuyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancı turistler büyük ilgi duyuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN