Kurt: Yerli oyuna özlem giderildi

Giriş Tarihi: 4.12.2013

Yerli eserlere ağırlık veren Devlet Tiyatroları'nın Genel Müdürü Mustafa Kurt, "Seyirci yerli oyunlara özlem giderdi" dedi

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt, ekim ayından bu yana yerli eserlere ağırlık verildiğini, bu sürecin tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, "Türk tiyatrosunu seyirci ile barıştıracağız. Oyunlarımızda her yazara her fikre yer verdik. Toplumun her kesiminin hassasiyetini gözettik. Birlik beraberliğimizi pekiştirecek işler yapıyoruz" dedi. Kurt, Türkiye'nin dört bir yanında oyunların yüzde 90'ının bir aydır 'kapalı gişe' oynadığına, koltukların dolmasında bu anlayışın etkisine dikkat çekti.

KLASİKLER DE SAHNEDE

Yeni döneme yerli oyunlara ağırlık vererek başlama projesinin başarıya ulaştığını ifade eden Genel Müdür Kurt, "Şimdiye kadar 15 yerli oyun seyirciyle buluştu. Tüm Türkiye'de perdelerimizi açtık. Seyirci yerli oyunlarla özlem giderdi" dedi. Kurt, sezonun ikinci turunda ise Macbeth, Lorca gibi dünyaca tanınmış yazarların klasiklerinin sahneye taşınacağını söyledi. DT'nin bu yılki repertuarında her kesimden her yazara ve fikre ağırlık verildiğinin altını çizen Kurt, oyunların tamamının yüzde 90 dolulukla oynandığını ifade etti. Kurt, "Oyunlarımızda her yazara her fikre yer verdik. Repertuarımızda herkese yer var. Birlik beraberliğimizi pekiştirecek işler yapıyoruz. Hiçbir güç milim eğrilik sokamaz bu toplumun içine" diye konuştu.

Repertuvar kişilere göre yapılmamalı
DT sahnelerinde Kürtçe eserlerin oynanmasına asla karşı olmadığını vurgulayan Mustafa Kurt, "Kişilere göre repertuvar yapmayacaksınız, topluma göre yapacaksınız. Toplumsal, bireysel sorunu yansıtıyorsa, böyle bir karşılığı varsa sahneleriz. Bizler yazarın doğum yerine bakmıyoruz" dedi. Kurt, Kürtçe oyunlar için başta uygun kadro gibi birçok faktörün bir arada olması gerektiğine işaret etti.

'Dünyaya mal olmuş Yunus'
Genel Müdür Mustafa Kurt, ilk kez seyirci karşısına çıkan ve ilk gösterim gününden bu yana kapalı gişe oynayan yönetmenliğini üstlendiği "Bizim Yunus" isimli oyunla ilgili olarak da amaçlarının seyirciye "dünyaya mal olmuş Yunus'u" göstermek olduğunu söyledi. Yazarlığını Sönmez Atasoy'un yaptığı Bizim Yunus, makas bekçisini canlandıran Okan Şenozan'ın tek kişilik başarılı performansıyla büyülüyor. Kurt, Yunus Emre'nin, onun öğretilerini yaşayan makas bekçisinin ağzından anlatıldığı oyunun süreciyle ilgili bilgi verdi.

Bizim için deniz, derya oldu
"Mustafa Kurt, Yunus'u dünya Yunus'u gibi düşündüğünü, dünyaya mal olmuş bir Yunus yapmaya çalıştığını anlatarak, "Onun aradığını ben de aradım. Yunus'un pek çok şiirini, hayatını, o gün söylediği ama bugüne ışık tutan sözlerini 6 hafta araştırdık. Sözlerinin hiç eskimediğini gördük. İyi bir yoldan çıkarak, evrensele ulaştık. Yunus'un keyifli şiirleri, müthiş öyküsü var. Yunus bizim için de deniz, derya oldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurt: Yerli oyuna özlem giderildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN